avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru cresterea copilului

care este perioada minima de cotizare pt a beneficia de ccc?si daca tatal copilului are dreptul de a intra in concediu daca nu este casatorit legal cu mama copilului?in cat timp de la nastere se pot depune actele pt concediu?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ni_ck , utilizator 16:58, 16 August 2011
1. Nu are relevanta plata contributiilor pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate acestora: eleva, studenta la zi, somaj indemnizat, concediu medical, concediu de maternitate etc.
3. Tatal copilului poate intra in CCC daca indeplineste aceleasi conditii, spuse mai sus.
4. Tatal copilului este cel trecut pe certificatul de nastere a copilului.
5. Actele pentru CCC se depun la Primarie in termen de 60 de zile de la data cu care solicitati CCC.
6. Nu ati spus daca mama este salariata si beneficiaza de concediu de maternitate (126 zile = pre si postnatal = sarcina si lauzie).
mama a fost in concediu de risc maternal pana luna trecuta platit de catre cas bv,iar acum nu mai stim daca mai poate beneficia si de conceduil de sarcina si lauzie
1. De ce nu spuneti toate amanuntele?
2. Daca a fost in concediu de risc maternal inseamna ca a avut un contract individual de munca (CIM).
3. Daca certificatul medical a fost platit de Casa de Asigurari de Sanatate inseamna ca a avut CIM pe perioada determinata. Tot Casa de Asigurari de Sanatate ii va plati si concediul de maternitate (cele 126 de zile).
4. Daca a avut CIM pe perioada determinata putea sa beneficieze de indemnizatie pentru somaj.
5. In somaj fiind putea beneficia de concediu de maternitate si apoi de CCC.
6. Pentru a sti ce sa faceti spuneti ce statut are mama in cele 12 luni premergatoare nasterii, in fiecare luna in parte.

06-04:06-05-2010
01-07:16-11-2010
13-12-2010:13-03-2011cim determinat 3 luni
13-03concediu risc maternal 120zile
pt somaj este nevoie de o adeverinta medicala (apt medical)dar daca a fost in risc maternal nu cred ca se poate incadra











Ultima modificare: Marți, 16 August 2011
ni_ck, utilizator
1. Daca inainte de 06.04.2010 nu amai avut CIM nu putea beneficia de indemnizatie de somaj.
2. Din ce spuneti nu reiese care este data (prezumata a) nasterii copilului.
3. In cele 12 luni premergatoare nasterii nu trebuie sa fie nici o pauza de o luna intreaga fiindca nu va mai putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.
4. Ori, din datele prezentat de dvs., reiese ca in toata luna iunie 2010 nu a avut nici un venit provenit din salariu.
Ultima modificare: Marți, 16 August 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Insarcinata, contract de munca pe perioada determinata dana rod dana rod Buna seara. Va deranjez cu o intrebare. Sunt insarcinata in 3 luni, am anuntat angajatorul, sunt angajata pe perid determinata pana in aug 2011, pe locul unei ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt cresterea copilului ramonasoiman ramonasoiman Buna ziua, am si eu o intrebare referitor la indemnizatia pentru cresere a copilului. Eu in iulie am terminat masterul si cum nu m-am gasit un job am depus ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal chirita-alina chirita-alina Buna ziua, De la data de 01.06.2010 voi intra in concediu de risc maternal, pe o perioada de 120 de zile, la recomandarea medicului specialiast si cu aprobare ... (vezi toată discuția)