Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru cresterea copilului

care este perioada minima de cotizare pt a beneficia de ccc?si daca tatal copilului are dreptul de a intra in concediu daca nu este casatorit legal cu mama copilului?in cat timp de la nastere se pot depune actele pt concediu?
va multumesc
data aproximativa este 1 oct
CIM a mai avut in perioada 01.09.2007-17.05.2009
dupa terminarea concediului de risc maternal mai poate beneficia de concediu de sarcina si lauzie?
1. La data incetarii CIM pe eprioada determinata nu putea beneficia de indemnizatie de somaj deoarece nu avea stagiul de cotizare corespunzator.
2. In perioada 01.10.2010 - 01.10.2011 are 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC daca va intra in concediu de maternitate.
3. - Intr-un raspuns anterior v-am spus ca tot Casa de Asigurari de Sanatate ii va plati si concediul de maternitate, daca acesta este in continuarea celui de risc maternal (adica sa nu aiba nici o zi de pauza intre certificatele medicale).
- Mergeti, totusi, si la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sa va confirme, sa nu gresesc eu.
va multumesc foarte mult si va doresc o zi buna