Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Deschidere punct de lucru in Polonia
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Deschidere punct de lucru in Polonia

Ma intereseaza care sunt formalitatile de deschidere a unei sucursale/punct de lucru in Polonia, si ce implicatii fiscale are deschiderea unei astfel de entitati, d.p.d.v. al impozitelor si taxelor poloneze. Entitatea trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Polonia? Vom plati tva pentru transferurile de marfa in si din Polonia?
Care dintre cele doua sedii secundare - sucursala sau punct de lucru - avantajeaza societatea mai mult, in conditiile in care in Polonia se vrea deschis un depozit pentru marfa din romania, care urmeaza a fi vanduta clientilor polonezi.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Se deschide punctul de lucru, sau filiala societatii din Romania si cade sub incidenta legilor Polone. Avand in vedere faptul ca sunt ambele tari in UE nu cred ca ar fi probleme cu transferul de marfuri.
Eu spun sa consultati Registrul Comertului din Polonia!