avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare SRL

Buna ziua !
Vreau sa deschid un magazin online pentru vanzarea produselor de imbracaminte. Dar si un mic atelier pentru productia confectiilor de imbracaminte dama,copii.
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu codul CAEN pentru magazinul online si codul CAEN pentru productia de confectii imbracaminte dama si copii.

Multumesc anticipat!
Sfatul meu este sa va infiintati o intreprindere individuala. Detalii infiintare aici: [ link extern ]
Coduri CAEN:
1412 - Fabricarea de articole de imbracaminte pentru lucru
1413 - Fabricarea altor articole de imbracaminte exclusiv lenjeria de corp
1414 - Fabricarea de articole de lenjerie de corp
1419 - Fabricarea altor articole de imbracaminte si accesorii n.c.a.
4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Multumesc mult pentru raspuns. Dar pentru productia confectiilor de imbracaminte dama,copii ca si activitate principala in actul constitutiv pe care o trec?

1419 - Fabricarea altor articole de imbracaminte si accesorii n.c.a.


Nu credeti ca ar fi mai potrivit 1413 Fabricarea altor articole de imbracaminte (exclusiv lenjerie de corp)?
As mai avea o intrebare:
Ca si domeniu principal de activitate se pot trece doua coduri CAEN?
Multumesc anticipat!
Numai unul poate fi obiect principal. Chiar daca este obiect principal sau nu trebuie sa fie autorizat, respectiv sa-l inscrieti in declaratia model 2. Puteti sa optati pentru oricare dintre obiectele 1413 sau 1419, sfatul meu este sa le autorizati pe ambele pentru ca nu necesita costuri suplimentare.

Alte discuții în legătură

Caen Akiramid Akiramid Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti, cum sa procedez si ce coduri CAEN sa activez in SRL daca o firma de croitorie va lucra imbracaminte de dama din materialele ... (vezi toată discuția)
Vanzare articole croitorie irina_trusca irina_trusca Buna ziua. Vreau sa vand articole de croitorie realizate de mine acasa. Puteti sa-mi spuneti care sunt modalitatile legale pentru a da aceasta marfa la ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala - diploma necesara? tavutzza tavutzza Buna ziua! As dori sa infintez o intreprindere individuala cu obiect de activitate confectii textile (imbracaminte - tricotaje). Am absolvit facultatea , dar ... (vezi toată discuția)