Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... revocare donatie de catre creditor ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

revocare donatie de catre creditor ?

fiul care a facut o donatie a unui imobil catre tatal lui, acesta rezervindu-si un drept de abitatie viagera asupra acestui imobil .fiul avind un credit la o banca , aceasta poate ataca acest contract de donatie daca se va ajunge in impasul de a nu mai face fata ratelor lunare, iar banca hotaraste sa recurga la sechestru pe bunuri???

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Cand esti beneficiarul unui uzufruct viager, locuiesti in imobilul respectiv si atat. Banca nu are ce face cu un drept locativ. Daca doresti sa ataci contractul de donatie facut de tine trebuie sa ai motive temeinice. Tu trebuie sa ai calitate de proprietar pe imobilul respectiv ca sa prezinti interes pt banca. Banca te poate ataca direct daca tatal tau a girat cu imobilul respectiv pt tine. Bafta
Banca poate ataca actele cu titlu gratuit prin care debitorul sau isi epuizeaza averea, pentru a se sustrage de la plata datoriei.