Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firma cu datorii mari in prag de faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firma cu datorii mari in prag de faliment

am si eu o nelamurire:sunt asociata intr-o firma SRL care mai are inca 2 asociati,unul dintre ei fiind si administratorul firmei.anul acesta am descoperit ca firma are datorii de cateva miliarde si cred ca nu mai are mult si o sa fie declarata in faliment.eu as vrea sa stiu cine raspunde pentru aceste datorii? asociatii sau administratorul?exista posibilitatea sa-mi pierd casa ?va rog sa ma ajutati ...va multumesc
pai banuiesc (de fapt sunt sigur) ca anual ati aprobat si dvs bilantul...

... nu puteti spune ca ati aflat "anul acesta".

ContSters123067, utilizator
Administratorul raspunde pentru datoriile create si neachitate sau neachitate la timp si acumuleaza penalitati. In caz de insolventa, daca datoriile nu sunt acoperite de administrator atunci statul si tertii se vor indestula si din sovabilitatile celorlalti asociati. Bafta
Asociatii raspund patrimonial alaturi de administrator NUMAI DACA li se angajeaza raspunderea personala, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pronuntata de judecatorul sindic in cauza de faliment. Raspunderea se angajeaza NUMAI DACA se dovedeste ca au actionat cu reacredinta, in detrimentul creditorilor, si au cauzat intrarea firmei in faliment.
Mai mult ,teoretic sunteti si dvs. creditor al firmei (cu partea din capitalul social si eventuale dividende neridicate) si va puteti indrepta impotriva firmei si a administratoruluiB-). Va urez succes.
cum sa se mai indrepte, cand a aprobat, in aga, an de an "datoriile de cateva miliarde" ale societatii din bilant?!

ContSters123067, utilizator