avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... I.I. CONTABILITATE IN PARTIDA SIMPLA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

I.I. CONTABILITATE IN PARTIDA SIMPLA

BUNA ZIUA!
Am si eu cateva intrebari, daca ma puteti ajuta va sunt recunoscator.
1.Cand se trec platile in RJIP,cand se achizitioneaza marfa si se intocmeste receptia, sau cand se taie chitanta(in cazul platilor la termen, ex. 30 de zile)?
2. Daca am uitat sa trec salariile la cheltuieli in RJIP pe ultimele patru luni, cum sa procedez ? Pot sa le trec cumulat acuma ?
3. Daca factura de energie electrica este emisa pe numele proprietarului, pot sa deduc TVA-ul,(am contract de inchiriere facut la notar si sunt platitor de TVA.)
Cel mai recent răspuns: dgnConsulting , Contabil 10:53, 18 August 2011
1. Se inregistreaza platile nu achizitiile, deci cand se taie chitanta.
2. Alta solutie nu prea aveti.
3. Nu, trebuie ca factura sa vina pe numele firmei.
MULTUMESC MULT !
Daca nu pot deduce TVA-ul la energia electrica pot sa o trec la cheltuieli ?
Puteti trece pe cheltuieli contravaloarea energiei electrice.
MULTUMESC MULT !
MAI DATI-MI O MANA DE AJUTOR. POT SA TREC VALOAREA CU TVA CU TOT
Nu, v-a explicat mai sus si colegul meu @nego_777.

Alte discuții în legătură

Pfa-fisa de operatiuni diverse VvalentinaA VvalentinaA Buna ziua, Sunt PFA si as dori sa ma ajutati cu o informatie referitoare la completarea fisei pentru operatiuni diverse si implicit a jurnalului privind ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in rjip cheltuieli contract de comodat pentru pfa, cand proprietarul este alta persoana VvalentinaA VvalentinaA Buna seara, As dori sa stiu daca este corect ca sa inregistrez in RJIP TOATA suma de pe chitanta energie electrica sediu social, daca proprietarul este tatal ... (vezi toată discuția)
Completare jurnalul pentru cumparari si declaratia 300 LuceNera LuceNera Buna ziua. Sunt o PFA platitoare de TVA, impozitata in sistem real si tin contabilitatea in partida simpla. Activitatea are codul CAEN 4791 si este pentru un ... (vezi toată discuția)