Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... I.I. CONTABILITATE IN PARTIDA SIMPLA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

I.I. CONTABILITATE IN PARTIDA SIMPLA

BUNA ZIUA!
Am si eu cateva intrebari, daca ma puteti ajuta va sunt recunoscator.
1.Cand se trec platile in RJIP,cand se achizitioneaza marfa si se intocmeste receptia, sau cand se taie chitanta(in cazul platilor la termen, ex. 30 de zile)?
2. Daca am uitat sa trec salariile la cheltuieli in RJIP pe ultimele patru luni, cum sa procedez ? Pot sa le trec cumulat acuma ?
3. Daca factura de energie electrica este emisa pe numele proprietarului, pot sa deduc TVA-ul,(am contract de inchiriere facut la notar si sunt platitor de TVA.)
1. Se inregistreaza platile nu achizitiile, deci cand se taie chitanta.
2. Alta solutie nu prea aveti.
3. Nu, trebuie ca factura sa vina pe numele firmei.
MULTUMESC MULT !
Daca nu pot deduce TVA-ul la energia electrica pot sa o trec la cheltuieli ?
Puteti trece pe cheltuieli contravaloarea energiei electrice.
MULTUMESC MULT !
MAI DATI-MI O MANA DE AJUTOR. POT SA TREC VALOAREA CU TVA CU TOT
Nu, v-a explicat mai sus si colegul meu @nego_777.