Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca la negru ......bizar.....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca la negru ......bizar.....

la unul din santiere , in urma unui control de la ITM , 2 persoane cu care noi nu avem nici o treaba , nici macar nu ii cunoastem , au dat declaratie si au spus ca lucreaza fara contract la firma noastra ,

banuim ca numele firmei l-au luat de pe achipamentul de protectie al achipei noastre , sau de pe un utilaj - macara pe care este inscriptionat numele si datele firmei .

Cei de la ITM ne-au controlat si urmeaza sa mergem sa luam procesul vb. din urma controlului .

Oare cei de facut ???????

Suntem cu toti angajatii absolut in regula , nu e normal sa platim nici macar amenda pt. asa ceva , darmite alte complicatii fiind vb. de munca la negru .
Daca nu erau angajati si cunosteau doar numele firmei banuiesc ca nu stiu nici numele colegilor de munca.Trebuie sa si probeze ca erau angajati asa zis la negru.
Contestati procesul verbal,iar pe cei 2 "angajati" ii puteti actiona in judecata.
Poate concurenta v-a facut asta.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
1. Contestati procesul-verbal in instanta ... dovediti cu martori ca acele persoane nu erau angajatele dvs ...

2. Daca reusiti sa vedeti datele lor de identificare , puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii de fals in declaratii.