Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fals in acte ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fals in acte ?

Un prieten care lucreaza fara carte de munca in constructii a fost prins de Inspectoratul Teritorial de Munca si pus sa completeze o foaie de aia care declara pe propria raspundere ca lucreaza la firma X, cu salariu X, control medical anual etc..el completand totul la misto. Mai scria la sfarsitul foi ceva de genu "stiu ca daca completez datele eronat sunt pasibil de fals in acte..." . Acuma stiu ca firma ia amenda ca are angajati la negru, dar el pateste ceva daca a mintit in declaratia aia ? Ca a mintit ca are contract/carte de munca la firma X (numele firmei fiind valid) si defapt nu are etc..

PS: Aia de la inspectorat nu au vorbit cu nimeni de la firma si au plecat cu foilea alea. Banuiesc ca au plecat si le verifica autenticitatea undeva. Datele de identificare a prietenului si numele firmei erau singurele date corecte, restul fiind completate eronat.

Multumesc.
Este pasibil de fals in acte , din moment ce a decl;arat pe proprie raspundere ca datele din acea declaratie sunt corecte si s-a semnat .
Nu cunosc datele problemei foarte exacte , dar dupa parerea mea se incadreaza in :Art. 290. - Falsul în înscrisuri sub semnatura privata

Falsificarea unui înscris sub semnatura privata prin vreunul din modurile aratate în art. 288, daca faptuitorul foloseste înscrisul falsificat ori îl încredinteaza altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Mai asteptam si alte opinii.
1. De ce a mintit? De ce nu a spus adevarul, ca munceste "la negru"?
2. Cei de la ITM vor verifica daca au inregistrat un CIM pe numele lui si daca nu exista asa ceva se vor intoarce si vor sanctiona pe angajator, conform legii. Salariatul mincinos s-ar putea sa fie chemat in alta parte pentru fals in acte.
3. Daca a completat "la misto" va fi tratat fara "misto" ci "pe bune".
boboS123 a scris:
Un prieten care lucreaza fara carte de munca in constructii a fost prins de Inspectoratul Teritorial de Munca si pus sa completeze o foaie de aia care declara pe propria raspundere ca lucreaza la firma X, cu salariu X, control medical anual etc..el completand totul la misto. Mai scria la sfarsitul foi ceva de genu "stiu ca daca completez datele eronat sunt pasibil de fals in acte..." . Acuma stiu ca firma ia amenda ca are angajati la negru, dar el pateste ceva daca a mintit in declaratia aia ? Ca a mintit ca are contract/carte de munca la firma X (numele firmei fiind valid) si defapt nu are etc..

PS: Aia de la inspectorat nu au vorbit cu nimeni de la firma si au plecat cu foilea alea. Banuiesc ca au plecat si le verifica autenticitatea undeva. Datele de identificare a prietenului si numele firmei erau singurele date corecte, restul fiind completate eronat.

Multumesc.

Persoana respectiva a savarsit infractiunea de fals in acte prev.de art.292 c.pen..Cu privire la cele intamplate ,presupun,ca ceide la ITM au facut acellasi lucru si cu alti muncitori care lucrau in aceleasi conditii.Aceasta"lucrare" a fost facuta de coniventa cu personalul din conducerea acelei societati sau chiar cu patronatul acesteia.S-ar putea sa fie vorba despre acte de coruptie]
ContSters20980, utilizator
Merita un premiu ! Ce angajat ce munceste la negru face o favoare societatii si afirma ca a semnat contract de munca ? Daca firma ii inregistreaza cim , scapa de 1500 ron amenda ! Nu cumva asa i s-a impus sa declare ?
Si apoi mai e un aspect :offtopic: bine de retinut pe viitor - salariatii nu sunt obligati sa dea si sa semneze nicio declaratie ceruta de inspectorii de munca .
Potrivit art.19 din Legea nr.108/1999, inspectorii de munca au urmatoarele drepturi:
a) sa aiba acces liber, permanent si fara instiintare prealabila, in sediul persoanei juridice si in orice alt loc de munca organizat de aceasta;
b) sa solicite conducerii persoanei juridice sau persoanei fizice documentele si informatiile necesare pentru realizarea controlului sau pentru efectuarea cercetarii accidentelor de munca;
c) sa procure dovezi, sa efectueze investigatii sau examene, sa ceara prezentarea documentatiei pe care o considera necesara, sa realizeze masuratori sau sa preleveze mostre de substante utilizate in procesul de productie;
d) sa impuna ca abaterile constatate in domeniu sa fie remediate pe loc sau intr-un timp limitat;
e) sa ceara, acolo unde este cazul, modificarea instalatiilor sau a proceselor tehnologice utilizate, daca acestea nu asigura securitatea lucratorilor la locul de munca;
f) sa dispuna intreruperea sau suspendarea imediata a proceselor de munca atunci cand constata o stare de pericol iminent de accident sau de imbolnavire profesionala pentru lucratorii care participa la procesul de productie sau pentru alte persoane;
g) sa apeleze la organisme agreate pentru a verifica starea locurilor de munca sau a materialelor folosite;
h) sa dispuna masuri atunci cand conducatorul persoanei juridice nu isi indeplineste obligatiile legale;
i) sa sesizeze organele de urmarire penala cu privire la cazurile de abateri considerate infractiuni;
j) sa intre in toate locurile in care se efectueaza lucrari ce implica riscuri pentru securitatea si sanatatea lucratorilor;
k) sa ceara informatii, fie singuri, fie in prezenta martorilor, de la orice persoana si despre orice problema care constituie obiectul controlului;