avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nesemnarea carnetului de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nesemnarea carnetului de somaj

desi nu a fost vizat de circa 3luni(de cand sotul e plecat din tara),totusi indemnizatia de somaj vine luna de luna.Este posibil ca la un moment dat sa-mi ceara cineva banii inpoi?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:38, 17 August 2011
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiaz? de indemnizaţie de şomaj au urm?toarele obligaţii:
a) s? se prezinte lunar, pe baza program?rii sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de munc? la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadr?rii în munc?;
...
Art. 45.
(1) Suspendarea pl?ţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dup? cum urmeaz?:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prev?zut? la art. 41 alin. (1) lit. a);
...
(2) Repunerea în plat?, dup? suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspend?rii.
...
(4) Perioada de suspendare prev?zut? la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj.

Art. 47.
(1) Sumele acordate în mod necuvenit din bugetul asigur?rilor pentru şomaj, precum şi orice alte debite constituite la bugetul asigur?rilor pentru şomaj, altele decât cele provenind din contribuţii, se recupereaz? pe baza deciziilor emise de agenţiile pentru ocuparea forţei de munc? sau, dup? caz, de centrele regionale de formare profesional? a adulţilor, care constituie titluri executorii.
(2) Sumele prev?zute la alin. (1) se recupereaz? de la beneficiari în termenul general de prescripţie legal.
(3) Sumele r?mase nerecuperate de la beneficiarii decedaţi nu se mai urm?resc.

2. Asadar sa va asteptati sa va vina acasa decizia de plata a indemnizatiei necuvenite.
3. Ar fi bine sa faceti o vizita la Agentia de Somaj sa clarificati problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa vs indemnizatie de somaj EmiB EmiB Cu toate ca raspunsul la intrebare e previzibil, as dori totusi sa intreb daca, in cazul in care ti deschizi un PFA mai beneficiezi de ajutor de somaj. ... (vezi toată discuția)
Gravida in timpul somajului, cum pot beneficia de ccc? iuliana1984 iuliana1984 am si eu o intrebare,sunt in somaj 6 luni din care mai am 2 luni de somaj si sunt insarcinata in luna 2 si as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Somaj Ruslana1 Ruslana1 Buna ziua. As dori sa stiu daca un angajat caruia i se inchide contractul de munca conform art. 56 lit. i, poate fi trimis in somaj. (vezi toată discuția)