Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nesemnarea carnetului de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nesemnarea carnetului de somaj

desi nu a fost vizat de circa 3luni(de cand sotul e plecat din tara),totusi indemnizatia de somaj vine luna de luna.Este posibil ca la un moment dat sa-mi ceara cineva banii inpoi?
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 41.
(1) Persoanele care beneficiaz? de indemnizaţie de şomaj au urm?toarele obligaţii:
a) s? se prezinte lunar, pe baza program?rii sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de munc? la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadr?rii în munc?;
Art. 45.
(1) Suspendarea pl?ţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dup? cum urmeaz?:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prev?zut? la art. 41 alin. (1) lit. a);
(2) Repunerea în plat?, dup? suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspend?rii.
(4) Perioada de suspendare prev?zut? la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj.

Art. 47.
(1) Sumele acordate în mod necuvenit din bugetul asigur?rilor pentru şomaj, precum şi orice alte debite constituite la bugetul asigur?rilor pentru şomaj, altele decât cele provenind din contribuţii, se recupereaz? pe baza deciziilor emise de agenţiile pentru ocuparea forţei de munc? sau, dup? caz, de centrele regionale de formare profesional? a adulţilor, care constituie titluri executorii.
(2) Sumele prev?zute la alin. (1) se recupereaz? de la beneficiari în termenul general de prescripţie legal.
(3) Sumele r?mase nerecuperate de la beneficiarii decedaţi nu se mai urm?resc.

2. Asadar sa va asteptati sa va vina acasa decizia de plata a indemnizatiei necuvenite.
3. Ar fi bine sa faceti o vizita la Agentia de Somaj sa clarificati problema.