Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PFA vs indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PFA vs indemnizatie de somaj

Cu toate ca raspunsul la intrebare e previzibil, as dori totusi sa intreb daca, in cazul in care ti deschizi un PFA mai beneficiezi de ajutor de somaj. Multumesc
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 34.
(1) Somerii prev?zuţi la art. 17 alin. (1) beneficiaz? de indemnizaţie de şomaj dac? îndeplinesc cumulativ urm?toarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premerg?toare datei înregistr?rii cererii;
b) nu realizeaz? venituri sau realizeaz?, din activit?ţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţ?, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de munc? în a c?ror raz? teritorial? îşi au domiciliul sau, dup? caz, reşedinţa, dac? au avut ultimul loc de munc? ori au realizat venituri în acea localitate.

2. Normele de aplicare a Legii 76/2002 precizeaza:
Art.15
(2) Prin activitaţi autorizate potrivit legii se înţelege activitaţile economice desfaşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

3. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

4. Asadar ca PFA puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca venitul dvs. este de maximum 500 lei lunar.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane