Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legislatie somaj sau ocupare forta de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legislatie somaj sau ocupare forta de munca

Buna ziua, as vrea sa stiu ce prime sau beneficii se ofera de la stat unui absolvent de master din promotia 2013, in urma inscrierii acestuia la ANOFM pt ocuparea fortei de munca, dupa ce acesta se angajeaza cu contract de munca. Dar daca acesta isi face PFA sau doreste sa isi deschida/sa se asocieze la un cabinet psihologic.
1. Ar fi mai multe de scris aici.

2. Daca imi dati o adresa de e-mail, pe mesaj privat, va trimit legislatia respectiva.

1. Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
Art. 73 ind.1

(1) Absolvenţii instituţiilor de învăţământ şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstă de minimum 16 ani, înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă, în situaţia în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 12 luni, beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o primă de încadrare egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării.
(2) Absolvenţii cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţie de şomaj şi se angajează în perioada de acordare a indemnizaţiei, în condiţiile prevăzute la alin. (1), beneficiază, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, de o sumă egală cu indemnizaţia de şomaj la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, până la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacă nu s-ar fi angajat.
(3) Drepturile prevăzute la alin. (2) se acordă absolvenţilor care îşi menţin raporturile de muncă sau de serviciu pentru o perioadă de cel puţin 12 luni de la data angajării.
(4) Valoarea indicatorului social de referinţă, avută în vedere la calculul indemnizaţiei de şomaj la care persoanele prevăzute la alin. (2) ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, dacă nu s-ar fi angajat, este valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data angajării.
(5) Nu beneficiază de prevederile alin. (1) şi (2):
a) absolvenţii care la data absolvirii studiilor aveau raporturi de muncă sau de serviciu;
b) absolvenţii care se încadrează la angajatori cu care au fost în raporturi de muncă sau de serviciu în ultimii 2 ani;
c) absolvenţii care la data solicitării dreptului urmează o formă de învăţământ;
d) absolvenţii instituţiilor de învăţământ faţă de care angajatorii au obligaţia, potrivit legii, de a-i încadra în muncă;
e) absolvenţii pentru care plata indemnizaţiei de şomaj a fost suspendată potrivit art. 45 alin. (1) lit. c), iar ulterior, ca urmare a schimbării duratei contractului individual de muncă, plata indemnizaţiei de şomaj încetează potrivit art. 44 lit. a).
(6) Persoanele care beneficiază de prima de încadrare egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data încadrării, prevăzută la alin. (1), au dreptul la menţinerea primei acordate şi în situaţia în care, în perioada de 12 luni de la angajare, le încetează raportul de muncă sau de serviciu la primul angajator şi se încadrează, în termen de 30 de zile, la un alt angajator, în condiţiile în care încadrarea în muncă la cel de-al doilea angajator se realizează în aceleaşi condiţii, respectiv cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 12 luni.

2. Daca primeste indemnizatie de somaj si isi infiinteaza un PFA, atunci poate cumula indemnziatia de somaj cu veniturile realizate in calitate de PFA daca acestea sunt mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare; (ISR are o valoare de 500 lei, in prezent).

Din Normele de aplicare a legii nr.76/2002
Art. 15.
(1) Somerii prev?zuţi la art. 17 din lege, care realizeaz? venituri din activit?ţi autorizate potrivit legii, vor beneficia de indemnizaţie de şomaj în condiţiile art. 34 alin. (1), respectiv alin. (3) din lege, dac? dovedesc c? acele venituri, determinate potrivit art. 6, nu dep?şesc valoarea indicatorului social de referinţ? al asigur?rilor pentru şomaj şi stimul?rii ocup?rii forţei de munc? în vigoare în luna pentru care se face dovada.

(2) Prin activit?ţi autorizate potrivit legii se înţelege activit?ţile economice desf?şurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale

Asadar, veti putea cumula indemnizatia de somaj cu veniturile din PFA, daca acestea sunt sub valoarea de 500 lei lunar.
ana-cer, moderator