Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare cash
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare cash

Am o factura emisa catre un client tot persoana juridica.Mi s-a spus ca nu plateste cash pentru ca e ilegal.Este adevarat?Nu stiu ce sa mai cred, plafonul de numerar este de maxim 5000 ron -factura mea nu depaseste 2000 ron.Deci pot incasa de la client o factura prin numerar.Care este adevarul.Va rog un raspuns urgent.
Multumesc
Nu plateste cash ca nu vrea, nu ca ar fi ilegal :)
Puteti incasa de la un singur client maxim 5000 lei intr-o zi ca si numerar. Daca valoarea facturii depaseste valoarea de 5000 lei, diferenta se achita de catre acesta prin instrumente de plata bancare.
sau a doua zi,cash,cu alta chitanta
gi_jane2 a scris:

Nu plateste cash ca nu vrea, nu ca ar fi ilegal :)

sau nu-i are (banii):))
magdabarbu a scris:
sau a doua zi,cash,cu alta chitanta

Asta de unde ati mai scos-o stimata doamna? Scriti-ne si noua unde ati citit, ca noi am cam ramas in urma cu legislatia, nu-i asa Liviu? ;)