Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Raspuns la contestatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Raspuns la contestatie

Avem un locatar in blocul nostru care in fiecare luna contesta lista de intretinere. Problema este ca apartamentul dansului nu figureaza in ACTUL CONSTITUTIV al asociatiei de proprietari si nici nu a facut o cerere de aderare la asociatie. Cine trebuie sa dea raspuns contestatiei?
gabrielg1, utilizator
Presedintele Asociatiei de Proprietari in termen de 7 zile de la primirea cererii.

Cum isi motiveaza respectivul contestatiile?
gabrielg1 a scris:
Problema este ca apartamentul dansului nu figureaza in ACTUL CONSTITUTIV al asociatiei de proprietari si nici nu a facut o cerere de aderare la asociatie.

Adica dansul nu face parte din asociatia de proprietari?

L nr 230/2007 si normele de aplicare HG nr 1588/2007nu prevad dispozitii prin care presedintele de asociatie de proprietari sa raspunda la contestatiile - conditionat de semnatarul acestora.
Referitor la aspectul ca locatarul in discutie ,"nu a facut cerere de aderare la asociatie",nu constituie temei legal pentru a nu i se raspunde la contestatiile legal adresate reprezentantului legal al asociatiei de proprietari .