Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... unde se judeca de fapt un Litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

unde se judeca de fapt un Litigiu de munca

ART. 284 - Competenta materiala si teritoriala
(1) Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.
(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.

Litigiul de munca s-a judecat in fond in sectorul unde aveam locul de munca (adica nu sectorul unde-si are firma sediul social si eu domiciliul stabil din buletin). Nu trebuia sa se judece la sectorul unde am eu domiciliul?
Litigiile de munca sunt de competenta Tribunalului de la sediul / domiciliul reclamantului....
Prin urmare daca firma v-a dat in judecata (ea are calitatea de reclamant) si daca sunteti din Bucuresti..litigiul trebuia sa judece la Tribunalul Bucuresti.
Eu sunt reclamantul. S-a judecat la sectorul 2 si domiciliul meu e in sectorul 3, la fel ca sediul social al firmei.

Tot la Tribunalul de pe bld. Unirii 37 se judeca?
Ce obiect avea litigiul dvs?
contestaţie decizie de concediere