Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am o intrebare rog raspuns urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am o intrebare rog raspuns urgent

din strainatate se poate angaja avocat pentru reprezentare la tribunal in Romania?
Bineinteles. Legea organizarii si exercitarii profesiei de avocat da posibilitatea ca delegatia avocatiala sa nu fie semnata de catre client.
Da, este posibila angajarea avocatului in aceste conditii.
Plata se poate face fara probleme de dvs. si angajamentul avocatului sa fie semnat de o ruda.
Se mai poate incheia si de la distanta acest contract de angajare a avocatului.

avocat Claudiu Lascoschi
BALDY a scris:

Bineinteles. Legea organizarii si exercitarii profesiei de avocat da posibilitatea ca delegatia avocatiala sa nu fie semnata de catre client.

S-a inventat faxul. Luati legatura telefonic cu un avocat, el completeaza contractul de reprezentare, vi-l trimite prin fax, il semnati si il returnati tot prin fax. Semnatura dvs. trebuie doar pe contract nu si pe delegatia avocatiala.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.