Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Procura data unui avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Procura data unui avocat

Buna. As avea si eu o intrebare daca poate sa ma lamureasca cineva.
Conform art. 68 din Codul de procedura civila, Procura pentru exerciţiul dreptului de chemare în judecată sau de reprezentare în judecată trebuie făcută prin înscris sub semnătură legalizată; în cazul când procura este dată unui avocat, semnătura va fi certificată potrivit legii avocaţilor*).
Aceasta ce ar insemna, ca procura (imputernicirea) data unui avocat este valabila daca este semnata doar de el, la care trebuie sa ataseze contractul de asistenta juridica, fara a mai fi necesara semnatura mandantului ?.
Multumesc f. mult pt. raspuns.

Multumesc f. mult domnule av. Niculescu, dar poate nu m-am exprimat eu prea clar; confundand procura cu imputernicirea avocatiala, pentru care imi cer scuze. Ca sa fiu mai clar, vreau sa spun ca este vorba de o Procura data unui avocat, de catre o persoana care este stabilita in strainatate, prin care aceasta imputerniceste pe avocat sa formuleze actiuni in justitie si sa il reprezinte pentru revendicarea unui imobil conform prevederilor Legii 10/2001, procura insa care nu este semnata de catre persoana care l-a imputernicit, doar de catre avocat. Este valabila acea Procura ?. Multumesc f. mult pt. raspuns.

Multumesc f. mult tuturor =D>
Pilu, utilizator
Vorbim de imputernicirea avocatiala, da? Aceasta nu trebuie semnata obligatoriu de client. Se presupune ca exista un contract aferent imputernicirii, care e semnat de client. Acest contract este confidential, de aceea exista imputernicirea, care face dovada contractului in raport cu tertii. Contractul nu se ataseaza la imputernicirea avocatiala. un exemplar ramane la client, unul la avocat.
Este insa posibil ca instanta sa ceara sa vada contractul semnat de client in original, daca partea adversa in proces, sau chiar instanta, ridica problema valabilitatii mandatului de reprezentare al avocatului in cazul unui imputerniciri avocatiale nesemnate de client.
Sa zicem ca nici contractul nu e semnat de client. Daca clientul se prezinta insa in instanta si declara ca a incheiat acel contract de reprezentare, lipsa semnaturii este acoperita.
Sunt situatii in care contractul de asistenta juridica este incheiat la distanta, uneori telefonic. In situatia in care avocatul trebuie sa faca imediat niste demersuri in interesul clientului, intocmeste si semneaza delegatia, semnarea contractului durand mai mult daca e trimis, de exemplu, prin posta. Sau semnaturile se pot trimite prin fax, sau chiar prin e-mail, urmand ca originalele contractelor sa fie semnate si transmise ulterior, tot prin posta.
Este posibil si ca avocatul sa emita mai multe imputerniciri avocatiale semnate numai de el, in situatia in care contractul de asistenta juridica contine mai multe activitati, care implica reprezentarea in fata mai multor institutii (de exemplu, in cazul obtinerii unor acte), pentru ca imputernicirile se depun in original, o copie ramanand la cotor in caietul de imputerniciri al avocatului.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Av. NICULESCU-GORPIN, Avocat
Pilu a scris:

Buna. As avea si eu o intrebare daca poate sa ma lamureasca cineva.
Conform art. 68 din Codul de procedura civila, Procura pentru exerciţiul dreptului de chemare în judecată sau de reprezentare în judecată trebuie făcută prin înscris sub semnătură legalizată; în cazul când procura este dată unui avocat, semnătura va fi certificată potrivit legii avocaţilor*).
Aceasta ce ar insemna, ca procura (imputernicirea) data unui avocat este valabila daca este semnata doar de el, la care trebuie sa ataseze contractul de asistenta juridica, fara a mai fi necesara semnatura mandantului ?.
Multumesc f. mult pt. raspuns.

Multumesc f. mult domnule av. Niculescu, dar poate nu m-am exprimat eu prea clar; confundand procura cu imputernicirea avocatiala, pentru care imi cer scuze. Ca sa fiu mai clar, vreau sa spun ca este vorba de o Procura data unui avocat, de catre o persoana care este stabilita in strainatate, prin care aceasta imputerniceste pe avocat sa formuleze actiuni in justitie si sa il reprezinte pentru revendicarea unui imobil conform prevederilor Legii 10/2001, procura insa care nu este semnata de catre persoana care l-a imputernicit, doar de catre avocat. Este valabila acea Procura ?. Multumesc f. mult pt. raspuns.

Ceea ce spuneti dvs este practic imposibil!
Daca procura este data de o persoana aflata in strainatate , atunci ea a fost data in fata unui notar public sau a consulului Romaniei din acea tara , deci persoana a semnat-o!!!!!!!!!!
Daca nu este semnata de acea persoana faceti dvs o mare confuzie si este vorba de o imputernicire avocatiala care poate este semnata de avocat in baza unei procuri sau contract de mandat dat de persoana din strainatate. In orice caz acea persoana a semnat un document in baza caruia avocatul o reprezinta in Romania!B-)
Nu este obligatoriu ca imputernicirea avocatiala sa fie semnata de catre client....
In cazul unei procuri, lucrurile stau altfel....se semneaza obligatoriu de catre acel client; si de obicei de da la notarul public.