Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj II
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj II

Buna ziua!
Doresc sa stiu cum poate evoula un Partaj daca sotul munceste in strainatate ; mentionez ca divortul se va pronunta in curand iar eu voi deschide actiunea de Partaj !
Va multumesc !
Actiunea in partaj putea fi un capat de cerere accesoriu la actiunea de desfacere a casatoriei. Chiar daca actiunea de divort se va finaliza se poate introduce, pe cale separata, o actiune in partaj, care este imprescriptibila, si pe care va trebui sa o timbrati la valoarea pe care o estimati privind bunurile supuse acestei actiuni. Faptul ca, sotul este in strainatate nu impiedica desfasurarea procesului civil, poate fi reprezentat de catre un avocat.
Va multumesc pentru raspuns!