Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea lipsuri in legea 230/2007si norma de aplicare a ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

lipsuri in legea 230/2007si norma de aplicare a acesteia

aceste acte normative are multe lacune
1. in legea230, art 25, alin 3) prevede
In situatii exceptionale, hotararile pot fi luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor unei scari sau unui bloc, membri ai asociatiei de proprietari, pentru probleme care ii vizeaza direct, pe baza de tabel nominal.

fara a defini in lege definitia pt "situatii exceptionale"
2. nu prevede obligativitatea presedintelui de a primi si inregistra cererile, reclamatiile si contestatiile referitoare la hotaririle adunarii generale si ale comitetului executiv, cu privire la calculul intretinerii, etc
3. nu sint prevazute pedepsele si sanctiunile pentru presedinte, administrator, comitet executiv,etc, ca urmare a incalcarii legislatiei in vigoare si a drepturilor locatarilor
acestea sint numai citeva care mi-au venit acum in minte, lovindu-ma de aceste probleme
Exista si sanctiuni in LEGEA 230/2007 privind asociatiile de proprietari, nu foarte drastice, e adevarat, pentru neindeplinirea atributiilor de catre cei mentionati de dvs.:

CAPITOLUL VIII , Sanctiuni :
Art. 56. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
b) neindeplinirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;
............................................................................................................................
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) faptele prevazute la lit. a), b) si c) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei.
totusi, ce se intelege prin "situatii exceptionale" ?
in decursul lunii iulie, presedintele blocului nostru a convocat desinta comitetului executiv , una dintre decizii fiind
"2.Stabilirea perioadei pentru care proprietarii, respective chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana. Scutirea sa se efectueze numai in situatia in care persoanele in cauza nu locuiesc o luna intreaga (sau mai multe luni). Nu se admit fractiuni de zile din luna (Legea 230/2007,art25, cap IV , art 3 si 4)"
nu este ilegala neadmiterea cererii unui proprietar de a scoate o persoana care locuieste, sa zicem, 5 zile, comitetul executiv stabilind ca scoaterea sa se faca doar pt luna/luni intreaga/intregi in temeiul art3 sus amintit dintr-un articol care se refera la hotaririle adunarii generale, nu ale comitetului executiv ? mai ales ca norma de aplicare a legii 230/2007 prevede la
art 17 - (1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a) duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere ale asociatiei de proprietari; [...]
r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale;
ContSters62736, utilizator
O persoana trebuie sa locuiasca minim 15 zile in apartament ca sa fie trecuta la intretinere. Daca locuirea se petrece calare pe 2 luni, intr-o luna e pusa la intretinere, in alta nu. Locuiesti 10 zile, ori esti scos de la intretinere (daca locuiesti de drept in apartament, dar pleci in concediu etc), ori nu esti trecut deloc (daca vii in vizita la cineva). Si aceste 10 zile pot fi chiar 14. Asa este corect si asa scrie si in lege.