Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Care este taxa de timbru (in procent) pentru un proces de partaj? Multumesc anticipat.
3% din valoarea estimata de reclamant a bunurilor
3% la valoarea masei partajabile.
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor, taxa de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata in conditiile art 2 al. 1 din Legea 146/1997.
3% din valoarea bunurilor