Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Premiile Stelarman
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Premiile Stelarman

La implinirea a patru ani pe acest forum va rog sa imi permiteti sa acord cateva premii utilizatorilor avocatnet.

Premiul Charles Darwin ptr evolutie se acorda Corinei lui Maran. Motivatia juriului :
"Din copil de gradinita, iata c-am ajuns zeita"(Maran Corina, Jo_hanna_c, better, Herra)

Premiul "Foaie verde de dudau, curge apa-n beci" se acorda utilizatorului deab pentru cea mai insolita si inspirata rima:

"Nimic nu poate fi prea greu
Daca vrei sa realizezi ceva in viata,
Poate doar sa para greu
Ca sa te faca sa-ti pierzi din speranta"

Premiul Andrei Frujina pentru egalarea performantelor de incomprehensibilitate in poezie se acorda... nu se acorda de aceasta data.

Premiul Constantin Tanase
'' am plecat de patru ori , m-am intors de sase"
se acorda utilizatorului legally_aid

Premiul "mai catolic decat papa" se acorda moderatorului T.Valeriu pentru explicatia data unui mesaj sters:"Versuri... albe(!?). "

Premiul ptr omniprezenta si ubicuitate se acorda utilizatorului "Oferta speciala-reclama avocatnet.

Premiul "Pier Luigi Colina"- suparat sunt doamne suparat" se acorda utizatorului Mihai Grigore, care de cand am facut o epigrama nesarata ( pentru care imi cer inca o data iertare) a renuntat sa mai intre pe acest topic

Asteptam in continuare nominalizari pentru premiul "BanIP"
:oops:
:offtopic:
:spam:
:ban:

adica va urma
:offtopic:pacat ca munca noastra a fost considerata ,,maculatura,,

nu este epigrama (catren, poanta finala, ironie etc.) si nici macar catren

Avea , se stie, patru versuri
Si prin urmare, era catren
Doar ca fusese scris in tren
In zgomot si-n atatea stressuri .

Epigrame s-au tot scris
Cte una , mai ,,bufanta,,
Si chiar , cu final deschis
La poanta.

Distinsa legally,
De veti indrazni sa va puneti in aplicare amenintarea
("Prieteni intru scris,atita de ferice,
Ma simt acum incat, am inima ,,arsice,,,
Un premiu n-am primit, de-asa de multa vreme
Si-mi vine-acum, sa scriu, o mie de poeme.")
ma voi vedea nevoit sa va retrag premiul...
Scrieti si dvoastra versuri albe fade triste ca toti ceilalti...

@distinse stelarman, am sa scriu mereu, cu drag, de cum voi avea timp si, evident, ceva inspiratie.Insa, ar fi de dorit sa nu se mai petreaca genul acesta de ,,macel,,.

N-am sa scriu in versuri albe,
Am sa scriu cu ritm si rima
Versuri, si, parol, nu slabe
Iar daca mi se suprima,

Am sa vin sa-ti cer dreptate
Si o contraexpertiza
De-or fi ,,abatorizate,,
M-o seca la hipofiza .

De premiu, vreau sa fiu demna
Nu as vrea sa mi-l confisti
Asa ca, promit ,,solemna,,
De mi-l lasi, nimic nu risti.

:bow:

Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
apropos de
www.avocatnet.ro/content/for...

In 15 februarie 2010 intrebam:

Aprecieri

In acest nou avatar
Chiar nu stiu cine-i stelar
Pareti doi extraterestri
Amandoi sunteti maestri ?!

stelarman a scris despre netu_ologu:

Nu as vrea sa te-nfiori,
e si el baiat valabil.
doar eu sunt cu capu-n nori...
el saracu', e contabil.

Cred ca va revine si premiul "Te-am crezut. Indubitabil."

M-ai mintit ca e contabil !
( cu vorbe ma-mbeti?! )
E ceva inexplicabil...
Sau sunteti tripleti?!

*****

Cat despre banari:

Cand vezi ca dispar o luna
(ca magaru-n ceatza)
Cauta-ma, ca nu-i a buna!
Sper sa fiu in viata!
:P
Herra_, utilizator
Am primit urmatoarea ,,dedicatie,, de la un bun prieten de pe forum.Iar asta ca o consecinta a faptului ca am fost ,,premiata,,.Observati ca acest premiu nu a ramas fara ecou B-)Fiindca deja siti ca am simtul umorului si ca imi plac versurile ,,picante,,, o postez aici, si am sa-i si raspund :

Spun ca poetul la o stea:
Talentul tau la vers
Era cand premiul nu era
Va fi cand premiu-i sters

De m-ar fi ocolit, ast premiu,
Probabil, mai aveam talent,
Acuma insa, evident
Ca nu-l mai am.Acum am geniu .

@stelarman

Multumesc pentru premiu, marturisesc ca il asteptam. Presupun, totusi, ca este doar pentru anul 2011, intrucat pentru intreaga activitate ca moderator in "Epigrame" nu il merit eu. Desi il vreau si nu-l impart cu nimeni.

Multumesc parintilor, care m-au educat sa fiu consecventa, si multumesc celor care ma baga in seama pentru ca sterg mesaje. Insa in primul rand multumesc celor care cunosc toata activitatea mea pe site si care ma premiaza aproape zilnic.

@legally_aid

Realitatea nu are nicio legatura cu ceea ce ati scris in mesaj. Stergerea mesajelor din "Aveti cuvantul!" a fost o decizie comuna, a mea si a domnului Valeriu Tudor, fara motivatii subiective si fara analiza mesajelor (cine credeti ca are timp?). Ati fi aflat acest lucru daca ati fi trimis un singur mesaj privat domnului Tudor. Sigur, eu n-am cum sa va opresc sa fiti suparata pe mine.

Si, pentru ca daca n-as fi sters mesaje din "Aveti cuvantul!" n-as fi primit acest premiu iar denumirea forumului "Epigrame" nu s-ar fi schimbat, sa spun "Salut!" noii denumiri a acestui forum. Urmatorul catren este dedicat juristului care a modificat denumirea forumului si care sper ca are simtul umorului.

Penal si Civil

A uitat tot ce-a stiut
Din Penalul de-nceput,
Dar Civil stie, fireste,
Insa nu si-l aminteste.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
a fost o decizie comuna, a mea si a domnului Valeriu Tudor, fara motivatii subiective si fara analiza mesajelor (cine credeti ca are timp?).

Tin mortis sa precizez
Ce scriu, nu este-o epigrama
Dar ceea ce mai sus citez
Este pe bune-o epidrama .
:thumbup:

Stiu ca n-am iesit din criza
Ca totul inca-i auster
Dar timp pentru o ,,analiza,,
C-aveti, mai pot inca sa sper?

:duh: