Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Premiile Stelarman
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Premiile Stelarman

La implinirea a patru ani pe acest forum va rog sa imi permiteti sa acord cateva premii utilizatorilor avocatnet.

Premiul Charles Darwin ptr evolutie se acorda Corinei lui Maran. Motivatia juriului :
"Din copil de gradinita, iata c-am ajuns zeita"(Maran Corina, Jo_hanna_c, better, Herra)

Premiul "Foaie verde de dudau, curge apa-n beci" se acorda utilizatorului deab pentru cea mai insolita si inspirata rima:

"Nimic nu poate fi prea greu
Daca vrei sa realizezi ceva in viata,
Poate doar sa para greu
Ca sa te faca sa-ti pierzi din speranta"

Premiul Andrei Frujina pentru egalarea performantelor de incomprehensibilitate in poezie se acorda... nu se acorda de aceasta data.

Premiul Constantin Tanase
'' am plecat de patru ori , m-am intors de sase"
se acorda utilizatorului legally_aid

Premiul "mai catolic decat papa" se acorda moderatorului T.Valeriu pentru explicatia data unui mesaj sters:"Versuri... albe(!?). "

Premiul ptr omniprezenta si ubicuitate se acorda utilizatorului "Oferta speciala-reclama avocatnet.

Premiul "Pier Luigi Colina"- suparat sunt doamne suparat" se acorda utizatorului Mihai Grigore, care de cand am facut o epigrama nesarata ( pentru care imi cer inca o data iertare) a renuntat sa mai intre pe acest topic

Asteptam in continuare nominalizari pentru premiul "BanIP"
:oops:
:offtopic:
:spam:
:ban:

adica va urma
costel57 a scris:

Cautati in a mea lampa
Nu lumina , ci fitilul

eumarian a scris:

Dar plansul nu pot sa-mi opresc
Cand versul vesel iti citesc.

Asa patesc si eu de cand
Vazut-am lampa prima oara:
Am plans - si tare, nu in gand
Si m-am rugat sa n-o mai doara...
Ares_3:

I
Daca ai plans cand vazusi lampa
Cu fitilul ei aprins,
Ce-ai facut, dupa aceea,
Cand lampa singura s-a stins?

II
Am studiat bine cazul,
Asta-ti este tie stilul,
Cand in lampa s-a ars gazul
Ai ramas doar cu fitilul.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Am zis eu undeva
Ca am vazut fitilul?!
Cum sa il vad, ca nu era!
Si-acesta-ntr-adevar mi-e stilul:
Cand lampile, oricare-ar fi
Se fac doar ca ma lumineaza,
Ma supar rau, vreau sa le sting.
Ar arde doar, nu ma vegheaza.

:acute:
eumarian a scris:

Urbi et orbi

Justitiabil sau jurist
Ne-ncearca dubiile egal
Oare acest epigramist
Faimos in largul univers
Si bun coleg cu Martial
Va da macar vreun premiu-n vers?

:)

Orbi et orbi
Cu e surdu, orbu e taci, campa cent'anni 'mpaci

Tumarian ,din alte zari,
De ma iei la intrebari,
cauta-ti infatisari,
fiindca tin la provocari.

@eumarian
Am un scop in univers,
Si de el nu pot sa scap:
Sa va dau un premiu-n vers?!
Sa va dau cu ritmu-n cap?!

(Ne-ncearca dubiile egal)
stelarman, utilizator
deab a scris:

Domnul stelar(man),imi pare rau ca nu ajung la nivelul dvs! E adevarat ca va exercitati veleitatile in domeniul pe care-l abordati,dar,dati-ne o sansa si noua,celor mai... putin inzestrati in ale scrisului! Stati linistit,noi nu publicam nimic,nu va "furam succesul",poate doar ne mai amagim si noi putin... Cat priveste premiul pe care mi l-ati dat,mmmmm,ati cam scos din context totul,insa,poate am vrut sa fac o rima univoca,fara nici macar sa sper ca va deranjeaza auzul atat de mult!
"Plumb" Bacovia
"Dormeau adanc sicriele de plumb
Si flori de plumb si funerar vesmant
Stam singur in cavou si era vant
Si scartiiau coroanele de plumb"

Stimate domn,
va dau nota mea 10 din anii de scoala
genunchii zdreliti ai copilariei mele
si geaca-mi de piele
si cravata de pionier
dar va rog spuneti ceva.

Nu aveam ce sa scot din context, era o singura strofa