avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura refuzata la plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura refuzata la plata

Buna dimineata,

Am urmatoarea situatie: am facut o factura cu data de 31 iulie, caci aceasta este politica firmei (adica, facturarea se va face la sfarsitul lunii pentru prestarile de servicii efectuate in acea luna).

Clientul a refuzat-o la plata pe motivul ca nu e conform contractului (adica, in contract este specificat ca facturarea se va face in primele 5 zile ale lunii urmatoare, in cazul meu, ar fi trebuit sa fac factura in perioada 1-5 august).

Eu pot sa anulez aceasta factura si sa o refac cu data de 16 august cel mai devreme.

Intrebarea mea este: exista vreun motiv legal sa-mi refuze clientul si aceasta noua factura?

Mi-e teama sa nu raman cu acesta factura neincasata!!

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 10:38, 20 August 2011
Clientul nu ar avea de ce sa va refuzr aceasta factura la plata.
Probabil ca factura emisa la sfarsitul lunii iulie era conditionata de plata, in sensul ca in contract exista o clauza ca factura sa fie achitata in X zile de la emitere. In acest caz nu erau indepliniti termenii contractuali.
DAca respectati conditiile din contract nu are ce sa va refuze,luati legatura cu firma si ajungeti la un acord amniabil de data asta,iar pe viitor respectati contrcactul e cel mai bine sa nu mai aveti nici o problema:D
Este corect ce au spus doamnele care au raspuns inaintea mea.

Ma mira refuzul clientului dvs. de a primi factura avand in vedere ca el isi deducea in iulie TVA-ul.
Iulian Manea a scris:
Ma mira refuzul clientului dvs. de a primi factura avand in vedere ca el isi deducea in iulie TVA-ul.

Poate clientul nu este platitor de TVA!B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot recupera tva dintr-o factura neincasata? dariteh dariteh Buna, am o factura de 8.000 RON cu TVA neincasata de vreo 5 ani. Clientul a refuzat BO la plata, investit cu formula executorie, dat la executor, ...si toata ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate tva din factura proforma? ContSters79137 ContSters79137 Am o masina luata in leasing si vreau sa inchid contractul, respectiv sa cumpar masina. Firma de leasing m-a anuntat ca va emite o factura proforma, valabila ... (vezi toată discuția)
Exigibilitate tva AniFlorea AniFlorea Am emis o factura de avans si nu am incasat-o. Este exigibila taxa pe valoare adaugata din factura de avans? (vezi toată discuția)