Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ASIGURARI DE VIATA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ASIGURARI DE VIATA

Care sunt criteriile de calcul a primei de asigurare la o asigurare de viata .Va multumesc
Elementele ce se iau in calcul de catre societatile de asigurari sunt in general cam aceleasi:
Legate de sume:marimea indemnizatiiilor, frecventa platii, componenta investitionara;
Legate de persoana: varsta, termenul de durata in ani,starea de sanatate, etc.
varsta,sex,durata contract,stare de sanatate...pentru o intalnire informativa privind produsele de asigurare va rog sa ma contactati...
La toti asiguratorii se iau in calcul : varsta, starea de sanatate, durata pe care se face asigurarea, tipul de polita( cu capitalizare sau fara), nr de rate pe an etc.
De regula se are la baza un calcul actuarial, in functie de varsta, ocupatie si istoricul medical al clientului.