avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general costul marfii si cheltuieli de vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

costul marfii si cheltuieli de vanzare

Buna ziua,
As dori sa stiu cum vedeti voi distribuirea costurilor cu privire la subiect. Precizez ca este vorba de marfa dim import, sosita cu vaportul in portul Constanta, iar depozitul societatii este in Bucuresti.
Eu stiu asa:
- costul marfii = valoarea din fact + transport pe parcurs extern (daca e cazul - care intra in baza de calcul a dvi) + taxe vamale + comisioane vamale;
- cheltuieli de vanzare = manipulare, paletizare si alte servicii efectuate in terminal + transport de la terminal pana la depozit + depozitare + alte servicii si transport ulterioare (aferente vanzarii). Aici s-ar mai putea adauga amortizarea ultilajelor din depozit.

Conducerea mea considera ca nu distribui bine cheltuielile, si ca in costul marfii ar trebui incluse poate serviciile si transportul pana la descarcarea marfii in depozitul de la Bucuresti.

Va rog spuneti-mi cum vedeti voi lucrurile? Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 11:23, 20 August 2011
In cazul importului de marfuri, in costul acestora se vor include absolut toate cheltuielile suportate legate de achizitionarea acestora, inclusiv: valoarea lor din invoice (la cursul din ziua trecerii marfii in proprietate, in dependenta de condiiile contractului Incoterms), taxele vamale si toate celelalte impozite nerecuperabile (TVA se include doar in cazul cand nu sunteti platitor al TVA), taxele pentru procedurile vamale, serviciile brokerilor, serviciile de transport, asigurare si orice alte servicii de care s-a beneficiat in cadrul procesului de achiziionare a marfurilor pana ce acestea ajung la depozitul final. Cu alte cuvinte, dupa parerea mea, conducerea are dreptate.



Ultima modificare: Vineri, 19 August 2011
edina, utilizator
edina a scris:

In cazul importului de marfuri, in costul acestora se vor include absolut toate cheltuielile suportate legate de achizitionarea acestora, inclusiv: valoarea lor din invoice (la cursul din ziua trecerii marfii in proprietate, in dependenta de condiiile contractului Incoterms), taxele vamale si toate celelalte impozite nerecuperabile (TVA se include doar in cazul cand nu sunteti platitor al TVA), taxele pentru procedurile vamale, serviciile brokerilor, serviciile de transport, asigurare si orice alte servicii de care s-a beneficiat in cadrul procesului de achiziionare a marfurilor pana ce acestea ajung la depozitul final. Cu alte cuvinte, dupa parerea mea, conducerea are dreptate.


Subscriu. Este normal sa fie asa pentru ca nu voi avea niciodata profit daca voi vinde la un pret mai mic de atat.
Iulian Manea a scris:
Este normal sa fie asa pentru ca nu voi avea niciodata profit daca voi vinde la un pret mai mic de atat.

Ce inseamna "mai mic de atat"?

Eu nu am vazut trecut adaosul comercial. Acesta nu se ia in calcul la vanzare?
Stabilirea costului final al unui produs este determinata de cheltuielile enumerate mai sus de @edina, adica inclusiv transportul pana la depozitul din Bucuresti. Dar acestea sunt cheltuieli legate de achizitie.
Vanzarea reprezinta cu totul altceva...iar expresia "cheltuieli de vanzare"...nu prea imi place.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Import cu factura din ue stematud stematud Achizitionam materiale de la un furnizor din UE, cu cod valid de TVA intracomunitar, la el in tara. Materialele vin dintr-o tara non UE, noi ne ocupam de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare import china scorus69 scorus69 va rog frumos sa ma ajutati sa inregistrez aceasta DVI am invoice in val de 21174,96 USD pe DVI am 21174,96 USD= 70478.74 RON A00- 2112 B00-17422 am 2 ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila import scorus69 scorus69 buna seara va rog mult sa ma ajutati cu o monografie la urm.situatie am import FOB non UE pe pe DVI am -total factura import -12924.88 usd usd=3.2251 -val ... (vezi toată discuția)