avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Vot prin corespondenta membri comitet creditori - e ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Vot prin corespondenta membri comitet creditori - e posibil ?

Situatia sta cam asa :

la art 14(4) din legea insolventei prevede ca :

Daca legea nu interzice în mod expres, creditorii vor putea vota si prin corespondenta

Insa art 13-15 se refera la adunara creditorilor , in timp ce art referitoare la comitetul creditorilor sunt 16-17 unde se prevede ca :

17(3) Deliberarile comitetului creditorilor vor avea loc în prezenta administratorului judiciar/lichidatorului si vor fi consemnate într-un proces-verbal, care va retine pe scurt continutul deliberarilor, precum si hotarârile
luate.
(4) Deciziile comitetului creditorilor se iau cu majoritatea simpla din totalul numarului de membri ai acestuia.

Aceste 2 articole exclud posibilitatea unui vot prin corespondenta . Prin majoritate simpla se intelege majoritatea celor prezenti , ceea ce ar face ca votul prin corespodenta sa nu conteze .
O speta in acest sens am gasit si aici :
[ link extern ] /

Ce parere aveti ?
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 08:33, 22 August 2011
depinde de lichidator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anularea hotararii ad creditorilor CI Ioana Butan CI Ioana Butan Ma puteti ajuta cu spete, jurisprudenta sau model al unei cereri de anulare a unei hotarari a adunarii creditorilor . Eu ca si creditor am contestat modul in ... (vezi toată discuția)
Masa credala AMF2010 AMF2010 Buna ziua, Am primit notificare prin care suntem instiintati ca am fost admisi la masa credala, si o alta prin care se instiinteaza despre adunarea ... (vezi toată discuția)