Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Vot prin corespondenta membri comitet creditori - e ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Vot prin corespondenta membri comitet creditori - e posibil ?

Situatia sta cam asa :

la art 14(4) din legea insolventei prevede ca :

Daca legea nu interzice în mod expres, creditorii vor putea vota si prin corespondenta

Insa art 13-15 se refera la adunara creditorilor , in timp ce art referitoare la comitetul creditorilor sunt 16-17 unde se prevede ca :

17(3) Deliberarile comitetului creditorilor vor avea loc în prezenta administratorului judiciar/lichidatorului si vor fi consemnate într-un proces-verbal, care va retine pe scurt continutul deliberarilor, precum si hotarârile
luate.
(4) Deciziile comitetului creditorilor se iau cu majoritatea simpla din totalul numarului de membri ai acestuia.

Aceste 2 articole exclud posibilitatea unui vot prin corespondenta . Prin majoritate simpla se intelege majoritatea celor prezenti , ceea ce ar face ca votul prin corespodenta sa nu conteze .
O speta in acest sens am gasit si aici :
[ link extern ] /

Ce parere aveti ?
depinde de lichidator