Forum Discuţii juridice Traduceri Autorizaþia de traducãtor ºi obligaþia de a profesa
Discuție deschisă în Traduceri

Autorizaþia de traducãtor ºi obligaþia de a profesa

FIICA MEA TOCMAI A OBTINUT AUTORIZATIA DE TRADUCATOE DE LA MJ SI NU DORESTE SA PROFESEZE INCA.ESTE OBLIGATA SA-SI DESCHITA PFA IN 60 DE ZILE SAU ACEASTA AUTORIZATIE ESTE VALABILA SI DUPA 60 DE ZILE?????????
Gabrielle Monique a scris:

@Laura Ciobeica am urmat si eu link-ul pus la dispozitie de Dvs. mai sus, chiar ma intreb de ce utilizatorul nostru a mai deschis inca un topic cu acest subiect. Raspunsurile de acolo sunt mai mult decat la obiect.

Consider ca utilizatorul este nelamurit pe buna dreptate dar "unde-i lege nu-i tocmeala".
L.C.
TARATACRRISS a scris:

FIICA MEA TOCMAI A OBTINUT AUTORIZATIA DE TRADUCATOE DE LA MJ SI NU DORESTE SA PROFESEZE INCA.ESTE OBLIGATA SA-SI DESCHITA PFA IN 60 DE ZILE SAU ACEASTA AUTORIZATIE ESTE VALABILA SI DUPA 60 DE ZILE?????????

In urma informatiilor actualizate de pe site-ul Ministerului de Justitie, revin cu informatii referitoare la obligativitatea inregistrarii la tribunalul din raza de domiciliu dupa obtinerea autorizatiei de traducator emisa de Ministerul Justitiei:
Obligaţii:
1. Potrivit art. 61 din lege: Interpreţii şi traducătorii autorizaţi sunt obligaţi să solicite, în termen de 60 de zile de la data autorizării, luarea în evidenţă la tribunalul în circumscripţia căruia domiciliază. Precizăm că termenul de 60 de zile reprezintă un termen de recomandare, traducătorii şi interpreţii autorizaţi putând îndeplini această obligaţie şi după expirarea termenului legal. Traducătorii şi interpreţii autorizaţi nu pot desfăşura activităţi de traducere şi interpretare până la îndeplinirea obligaţiei de înregistrare.
2. Conform aceleiaşi prevederi legale, interpreţii şi traducătorii autorizaţi au obligaţia să notifice emitentului autorizaţiei (Ministerul Justiţiei), în termen de 30 de zile de la luarea la cunoştinţă, orice schimbări ale situaţiei lor în urma cărora condiţiile de acordare a autorizaţiei nu mai sunt îndeplinite.
3. De asemenea, în cazul în care interpreţii şi traducătorii îşi schimbă numele, domiciliul, reşedinţa sau numărul de telefon, au obligaţia să aducă la cunoştinţă această situaţie, în termen de 60 de zile de la data modificării, Ministerului Justiţiei şi tribunalului unde sunt luaţi în evidenţă.
Până la data îndeplinirii celor trei obligaţii, interpreţii şi traducătorii nu pot desfăşura activitatea de traducător şi interpret.

Alte detalii referitoare la acest subiect:
[ link extern ]
De asemenea, M.J. a initiat un proiect de modificare a legii traducatorilor prin care se doreste modificarea institutiei suspendarii calitatii de traducator si interpret, urmarindu-se solutionarea acelor situatii ivite in practica in care se impune luarea acestei masuri (ex. incompatibilitate, concediu pentru cresterea copilului, etc.).
Proiectul de lege il puteti viziona in topicul de traduceri aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Sarbatori fericite!
L.C.