Forum Discuţii juridice Executare silită Constructorul nu are actele pe apartament
Discuție deschisă în Executare silită

Constructorul nu are actele pe apartament

Buna,

Am contractat un apartament care nici dupa aproape 3 ani de la data de predare scrisa in contract nu mi-a fost predat (blocul este gata insa lipsesc anumite acte).
Eu pana acum nu am dat constructorul in judecata si as vrea sa stiu daca exista o perioada de prescriptie dupa care pierd dreptul de a da constructorul in judecata (pt a recupera avansul sau pt a prelua apartamentul, etc...).
Imi poate da cineva mai multe detalii?
Multumesc anticipat !
In primul rand, cititi cu atentie contractul pe care l-ati incheiat. Raspunsul specific il gasiti acolo, in clauzele contractuale pe care le-ati negociat. Stabiliti care sunt obligatiile si raspunderea constructorului conform contractului, vedeti cand ati avut ultima corespondenta scrisa cu el si reveniti cu amanunte pentru ca cineva sa va poata da un raspuns competent.Multumesc