Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire legat de programul prima casa este adevarat ca nu poti trece pe contractul de vanzare cumparare o a doua persoana, daca o singura persoana contracta la banca creditul de prima casa?Mai explicit eu si prietenul meu ne dorim sa luam o casa prin programul prima casa, el a depus actele caci el are venitul mai mare, noi am vrea amandoi sa aparem pe contractul de vanzare cumparare , sa fim coproprietari, nu se poate asta? exista vreo baza legala?daca poate sa imi raspunda un notar sau avocat.
Multumesc anticipat
Din pacate, dupa cum vi s-a spus, nu se poate. Casatoriti-va ori asteptati 5 ani ca sa va poata vinde o cota din apartament.