avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mostenire prin prin date false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mostenire prin prin date false

In urma cu 1 luna un unchi a decedat. Mama a fost verisoara primara cu dansul.
alta femeie cu acelasi grad de rudenie a fost la un notar si a declarat-o moarta obtinand dreptul de a ridica banii din conturile din banca pe care acesta le avea.
Am o copie legalizata de la notar dupa un extras in care imi arata suma care a fost ridicata.
Unde trebuie sa depun o plangere si ce trebuie sa fac?
Va rog sa ma sfatuiti daca se poate .
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 09:30, 25 August 2008
Intrebarea este daca s-a dezbatut succesiunea la notarul respectiv ? Ori dvs. vreti sa spuneti cumva ca notarul i-a dat verisoarei o imputernicire falsa ?
Descrieti speta mai pe larg.
declaratie la notar ca o persoana e decedata, urmarea fiind ridicarea unor sume de bani din contul decedatului? greu de crezut!
copie legalizata a unui extras de cont, ridicata de la notar? iar e greu de crezut.

faceti dezbaterea succesiunii pe cale notariala, cat mai repede, depunand toate documente privind patrimoniul defunctului.

P.S. reveniti cu detalii concrete!
Ultima modificare: Duminică, 24 August 2008
Roxana Zbarnea, Avocat
Persoana X a mers la un notar insotita de doi martori si in urma declaratiilor (false) a primit o imputernicire cu ajutorul careia a ridicat banii - nu stiu cum.
Dupa ce mama a dovedit ca are acelasi grad de rudenie prin certificatul de nastere al tatalui a obtinut un extras de la ACELASI notar din care reiese:
-Persoana X primeste 1/1 parti din mostenire
-nu sunt renuntatori la mostenire
-nu s-a intocmit un inventar al bunurilor imobile
-suma care ii revine drept mostenire depusa in mai multe conturi CEC

Mama nu a reusit sa obtina mai multe date dar notarul a mentionat ca in declaratii a fost amintita si declarata decedata, nu a pronuntat numele martorilor sfatuind-o sa faca o plangere la el in birou dupa care urmeaza sa o dea in judecata.
Care sunt pasii pentru a inainta un proces in acest caz?
Pot merge pe alta cale?
Mergeti si faceti plangere la politie. Sunt mai multe infractiuni acolo.
Ultima modificare: Luni, 25 August 2008
Gabriela Mihai, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme succesorale edinuta edinuta Incerc sa fiu concis pt, o problema incalcita. Eu sunt unicul mostenitor al mamei mele decedate acum 25 ani si al tatalui decedat acum 15 ani. Din locul de ... (vezi toată discuția)
Succesiune - conturi bancare miara miara Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti ... (vezi toată discuția)
Mostenire proprietate elenadumitrescu elenadumitrescu Situatia: - decedatul a carei casa este in discutie (intr-o comuna ) era var primar cu tatal nostru (tatii lor frati) si a decedat in 2004 - tata a decedat in ... (vezi toată discuția)