Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... plata asigurari sanatate din urma de nou PFA fost ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

plata asigurari sanatate din urma de nou PFA fost asigurat

Solicit opinia unor specialisti in materie de asigurari de sanatate:
o persoana si-a platit asigurarea de sanatate contributia minima in regim fara venit pina in anul 2008 dupa care in continuare neavind venit si dificultati materiale serioase nu a mai platit.
Acum in 2011 persoana respectiva s-a decis sa devina PFA. iar la casa de sanatate i se spune ca trebuie mai intii sa plateasca cota minima pt. toti anii din urma perioada ramasa din 2008 - 3 trimestre, 2009, 2010 si 2011 la zi, plus majorari si penalitati.
Persoana respectiva stia ca trebuie sa plateasca din urma doar pt. ultimele 6 luni.
Ce spune legea?
Va multumesc.

Nu sunt specialista in domeniu, dar pana va va raspunde altcineva, eu pot sa va indic textul legii 95/2006:
art.259

(7) Persoanele care au obliga?ia de a se asigura ?i nu pot dovedi plata contribu?iei sunt obligate, pentru a ob?ine calitatea de asigurat:

a) s? achite contribu?ia legal? lunar? pe ultimele 6 luni, dac? nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescrip?ie privind obliga?iile fiscale, calculat? la salariul minim brut pe ?ar? în vigoare la data pl??ii, calculându-se major?ri de întârziere;

b) s? achite pe întreaga perioad? a termenelor de prescrip?ie privind obliga?iile fiscale contribu?ia legal? lunar? calculat? asupra veniturilor impozabile realizate, precum ?i obliga?iile fiscale accesorii de plat? prev?zute de Ordonan?a Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedur? fiscal?, republicat?, cu modific?rile ?i complet?rile ulterioare, dac? au realizat venituri impozabile pe toat? aceast? perioad?;

c) s? achite atât contribu?ia legal? lunar? ?i obliga?iile fiscale accesorii prev?zute la lit. b) pentru perioada în care au realizat venituri impozabile, cât ?i contribu?ia legal? lunar?, precum ?i major?rile de întârziere prev?zute la lit. a) sau, dup? caz, obliga?iile fiscale accesorii, pentru perioada în care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioad? mai mare de 6 luni. Aceast? prevedere se aplic? situa?iilor în care în cadrul termenelor de prescrip?ie fiscal? exist? atât perioade în care s-au realizat venituri impozabile, cât ?i perioade în care nu s-au realizat astfel de venituri. În cazul în care perioada în care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mic? de 6 luni, se achit? contribu?ia legal? lunar? propor?ional cu perioada respectiv?, inclusiv major?rile de întârziere ?i obliga?iile fiscale accesorii, dup? caz.

(8) Pentru situa?iile prev?zute la alin. (7) termenele de prescrip?ie privind obliga?iile fiscale se calculeaz? începând cu data primei solicit?ri de acordare a serviciilor medicale, la notificarea caselor de asigur?ri de s?n?tate sau la solicitarea persoanelor în vederea dobândirii calit??ii de asigurat, dup? caz.

Multumesc pt. raspuns, as dori lamuriri :
1.privind alin.7 de mai sus:
persoana care a fost asigurat dar nu a mai platit mai pastreaza sau nu calitatea de asigurat? sau pierde aceasta calitate prin neplata si trebuie sa o obtina din nou reincepind platile?
daca trebuie sa o obtina din nou atunci ar reiesi din alin.7 ca se plateste pe ultimele 6 luni, altfel daca are deja calitatea de asigurat, inseamna ca nu mai trebuie sa o obtina si nu se incadreaza in ipoteza de la alin.7 . Este cam incurcata legea asta.
2.Din aliniatul 8 nu prea inteleg mare lucru, cum se aplica in situatia pe care am expus-o in intrebare?
Chiar in textul legii gasim raspunsul... Termenul de prescriptie 5 ani conform codului de procedura fiscala.
In concluzie chiar daca nu ati realizat venituri aveati obligatia sa plati contributia la salariul minim din acea perioada....
In tara asta, chiar daca nu realizezi venituri si nici nu ai beneficiat de asistenta medicala esti olbigat sa platesti contributia la fondul de sanatate....... Iar in cazul in care ai mai multe surse de venit platesti pentru fiecare in parte....
eugen82 a scris:

Multumesc pt. raspuns, as dori lamuriri :
1.privind alin.7 de mai sus:
persoana care a fost asigurat dar nu a mai platit mai pastreaza sau nu calitatea de asigurat? sau pierde aceasta calitate prin neplata si trebuie sa o obtina din nou reincepind platile?
daca trebuie sa o obtina din nou atunci ar reiesi din alin.7 ca se plateste pe ultimele 6 luni, altfel daca are deja calitatea de asigurat, inseamna ca nu mai trebuie sa o obtina si nu se incadreaza in ipoteza de la alin.7 . Este cam incurcata legea asta.
2.Din aliniatul 8 nu prea inteleg mare lucru, cum se aplica in situatia pe care am expus-o in intrebare?

Iata ce spune Legea 95/2006
ART. 211 (1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi, toti cetatenii romni cu domiciliul n tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul n Romnia si fac dovada platii contributiei la fond, n conditiile prezentei legi. n aceasta calitate, persoana n cauza ncheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie.
(1^1) Asiguratii au dreptul la pachetul de baza de servicii medicale de la data nceperii platii
contributiei la fond, urmnd ca sumele restante sa fie recuperate de casele de asigurari de sanatate si Agentia Nationala de Administrare Fiscala, n conditiile legii, inclusiv accesoriile aplicate pentru
creantele bugetare.
(2) Calitatea de asigurat si drepturile de asigurare nceteaza odata cu pierderea dreptului de domiciliu sau de sedere n Romnia.
(3) Documentele justificative privind dobndirea calitatii de asigurat se stabilesc prin ordin al
presedintelui CNAS.

Concluzie personala: chiar daca esti cetatean roman cu domiciliul in tara DACA NU FACI DOVADA platii atunci nu existi......
@leuca_lumi..Nu era vorba de vreo persoana care ar fi plecat din Romania, persoana are drept de sedere si domiciliu, aliniatul 2 pe care l-ati subliniat nu are nicio legatura cu situatia din intrebare.
Pe urma referitor la raspunsul dvs. cu prescriptia de 5 ani si obligatia de plata chiar in situatia lipsei de venituri va contrazice alin.7 lit.a de mai sus in cazul celor care urmeaza sa dobindeasca calitatea de asigurat, acestia nu platesc decit 6 luni din urma.
Eu ma refeream la cei care au mai platit in trecut fara a avea venituri, au incetat sa plateasca si tot nu au avut venit, apoi persoana vrea sa devina PFA.
Repet intrebarea poate imi raspunde cineva care cunoaste:
Ce plateste din urma? 6 luni sau de la data la care nu a mai platit?
calitatea de asigurat a fost pierduta prin neplata astfel incit sa se incadreze din nou la art.7 lit.a?
eugen82, utilizator