Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Asociat unic poate fi angajat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Asociat unic poate fi angajat?

Asociatul unic al unei firme poate fi si angajat? Stiu ca lege este neclara in privinta asta.
Da, poate fi angajat la firma sa.
Legea este clara: da, asociatul unic poate fi angajat al firmei in care este asociat unic.
A fost o perioada in care nu era posibil, poate va amintiti.
Este interesanta Precizarea emisa de ANAF, care arata astfel:

P R E C I Z A R I
privind plata contribuitiei la asigurarile sociale de catre unele categorii de
persoane

Având în vedere ca la data de 1 ianuarie 2011 a intrat în vigoare Legea
nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, modificat si completat
de OUG nr. 117/2010 pentru modificarea si completarea Codului fiscal si
reglementarea unor masuri financiar-fiscale, intervin urmatoarele modificari:
Asociatii unici, asociatii, actionarii si comanditarii, care au fost
asigurati obligatoriu, potrivit Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii,
pe baza de declaratie de asigurare, începând cu data de 1 ianuarie 2011 nu
mai fac parte din categoria persoanelor asigurate obligatoriu în sistemul
public de pensii.

Drept urmare, declaratiile de asigurare depuse la casele teritoriale de
pensii de catre asociatii unici, asociati, actionari si comanditari înceteaza de
drept la data de 1 ianuarie 2011.
Începând cu aceast data, asociatii unici care primesc indemnizatie
lunar pentru aceasta calitate, sunt asigurati obligatoriu în sistemul public
de pensii si vor fi înregistrati în „Declaratia privind obligatiile de plata a
contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor
asigurate”,
potrivit art. 296^19,alin.(1) din Legea 571/2003, cu modificarile si
completarile ulterioare, începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2011.
Asociatii unici care primesc dividende, asociatii, actionarii si comanditarii
vor putea opta dupa data de 1 ianuarie 2011 pentru o asigurare facultativa, pe
baza de contract de asigurare sociala, prevazuta de Legea nr. 263/2010.
În situatia în care asociatii unici, asociatii, actionarii si comanditarii, care
aveau depusa declaratie de asigurare conform Legii 19/2000, cu modificarile
ulterioare, au achitat contributia de asigurari sociale pentru o perioada din
anul 2011, aceasta perioada va constitui, potrivit legii, stagiu de cotizare.

Am redat mai sus varianta corecta.
ContSters44758, utilizator
derick a scris:

Asociatul unic al unei firme poate fi si angajat? Stiu ca lege este neclara in privinta asta.

art. 196^1 alin. (3) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale prevede ca “asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este”.
atticus a scris:

Este bine de stiut ca chiar daca nu devine angajat, asociatul unic are obligatia de a se asigura in sistemul public de pensii.

Unde se prevede asta?
Popa Adrian, Contabil