Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... model caracterizare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

model caracterizare

buna ziua,am si eu o intrebare;Baiatul meu este arestat preventiv pt un furt auto calificat,este la prima abatere si vrem sa stim cum se face o caracterizare din partea a 2 vecini pt dosar.multumesc anticipat!:)
Caracterizarea inculpatului conteaza destul de putin in instante. Din punctul meu de vedere acest lucru este de inteles.
Cu toate acestea, o caracterizare ar trebui sa scoata in evidenta trasaturile pozitive de caracter ale inculpatului, comportamentul sau in societate si legaturile sale cu comunitatea din care face parte.
Caracterizarea trebuie sa fie concisa si sa transmita 2- 3 idei principale despre inculpat.
Feriti/va de exagerari.

Concret, vecinii ar putea scrie ceva de genul:
"Il cunosc pe domnul XY de mai bine de n ani deoarece locuim in acelasi cartier / bloc / strada.
De- a lungul timpului domnul XY s- a dovedit a fi o persoana corecta si cinstita si a dat dovada de spirit civic. Este o persoana manierata, politicoasa si binevoitoare.
In multe ocazii a ajutat batranii / copii din cartier motiv pentru care este deosebit de apreciat de catre acestia. etc."