Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate?

vreau sa cumpar un apartament in care stau cu chirie la stat ,pe contract sunt trecut eu sora si parintii care miau decedat.intrebarea este :daca sora mea(vitrega) e plecata din 1996 si nu mai tinem legatura de vreo zece ani incoace,cum pot eu sa dau de ea?din cate stiu daca face procura precum renunta la apartament nu se poate cumpara ,va multumesc
Dvs sunteti chirias, sora dvs nu are la ce renunta din moment ce din 1996 este stabilita in alta Tara si numai sta in respectiva locuinta. Interesativa la locator care sunt conditiile si daca se poate cumpara apartamentul.
din relatarea dvs rezulta ca aveti calitatea de chirias in acel imobil. nu aveti nevoie de acordul sorei dvs pt a cumpara.