avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită se poate pune poprire pe sumele primite prin western ...
Discuție deschisă în Executare silită

se poate pune poprire pe sumele primite prin western union?

Buna ziua,

Am primit o executare silita pentru ''conturile dumneavoastra bancare si a celorlalte venituri periodice realizate''.

Imi puteti spune va rog daca sumele primite prin Western Union pot fi poprite?

Sau daca deschid cont la alta banca ce se va intampla?

Multumesc frumos
Dupa cum bine ati spus si dumneavoastra, orice venituri periodice realizate pot fi supuse executarii silite, in conditiile dispozitiilor procedurii executarii silite. Astfel, chiar si acele sume primite prin transfer de bani pot fi poprite. Cel mai bine ar fi daca ati ajunge la o intelegere cu executorul judecatoresc prin care sa va obligati sa platiti datoria in mod esalonat, stabilind o suma de comun acord, pe care sa fiti in masura sa o achitati. Cu stima.
Multumesc pentru raspuns. Asta intentionez.

Insa avand in vedere ca western union se livreaza cash si nu in cont, cum se aplica poprirea?
Buna intrebare - raspunsul este mai greu.
Daca excutorul judecatoresc este magician si stie cind si unde veti primi bani si mai ales daca acei bani sunt ai dvs. (ar putea fi primiti pentru o terta persoana) , atunci va putea sa faca "poprire', altfel nu.
Dupa cum s-a mai spus, pot fi poprite "VENITURILE" , iar acesti bani pot sa reprezinte orice, nu neaparat venituri.
Mult succes.
aurelia_denisa a scris:

Buna intrebare - raspunsul este mai greu.
Daca excutorul judecatoresc este magician si stie cind si unde veti primi bani si mai ales daca acei bani sunt ai dvs. (ar putea fi primiti pentru o terta persoana) , atunci va putea sa faca "poprire', altfel nu.
Dupa cum s-a mai spus, pot fi poprite "VENITURILE" , iar acesti bani pot sa reprezinte orice, nu neaparat venituri.
Mult succes.

=D>
sau printr-o terta persoana.
Da, pentru a se evita orice fel de probleme sau un proces, banii se pot trimite la o terta persoana.
Pana se va lamuri care este situatia banilor acestia pot ramane blocati...

Alte discuții în legătură

Este abuz sau nu? sept_mihaela sept_mihaela am poprire pe salariu 1|3 ,pe care societatea o livreaza lunar in contul executorului,de ce acum mi sss-au blocat si conturile?nu mai inteleg nimic,puteti dv ... (vezi toată discuția)
Poprire executor judecatoresc gabriel59 gabriel59 buna ziua ,as vrea sa aflu daca se poate raspuns la o anumita pr.In urma cu 2 ani am contractat un credit de la ferratum in valoare de 250 lei pe care nu l-am ... (vezi toată discuția)
Executare silita / poprire conturi Sergiu_Iulian Sergiu_Iulian Buna ziua , In urma acumularii unei restante (sub 4000 lei) la un credit , prin intermediul unui executor judecatoresc, banca a initiat executarea silita ... (vezi toată discuția)