Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... eliberare duplicat certificat deces
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

eliberare duplicat certificat deces

Ce se intampla in cazul unor declaratii false in ceea ce priveste eliberarea unui duplicat al unui certificat de deces ?
Trebuie sa specificati :

1. Declaratii scrise sau verbale ?
2. Unde au fost facute (deouse) aceste declaratii?
3. Daca au fost verbale, au existat martori cand au fost facute ?
4. In ce scop s-au facut declaratiile false ?
5. Ce natura are prejudiciul rezultat de aceste declaratii ?

In functie de raspunsurile Dvs. putem continua.
Declaratie scrisa la primarie ca a fost pierdut , lucru neadevarat .
Scopul : eliberarea unui duplicat pentru ca mostenitorul de drept nu vrea sa ceara certificatul original de la cei care il detin .
Visubi, utilizator
Se intampla ceea ce scrie in Codul Penal la falsul in declaratii.
Cum puteti proba ca este declaratie mincinoasa ? Daca cel care a solicitat duplicatul are calitate de ruda de gradul unu (sot, fiu, fiica, parinte, frate sau sora) si avea deci dreptul sa solicite un duplicat, evident neavand originalul, pentru el originalul este ca si pierdut.
Doar in cazul in care cel ce a cerut duplicatul nu avea acest drept si si-a arogat in fals aceasta calitate atunci poate interveni Parchetul... este insa putin probabil sa se inceapa o urmarire penala.
Augustin Zbora, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsuri .
Revin cu o alta intrebare .
Pot angaja un mediator sa ceara de la fostele rude certificatul in locul meu ?