Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuiala cu liftul in cadrul unui bloc de ap
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuiala cu liftul in cadrul unui bloc de ap

buna ziua,

Va rog frumos sa-mi oferiti opinia dvs intr-o problema legata de asociatii proprietari. Sunt proprietara unui apartament ce are intrare separata, direct in apartament, si nu in spatii comune cum ar fi holul blocului. Asta inseamna, implicit, ca nu am acces la lifturi. Cu toata acestea, suport cheltuiala cu reparatiile lifturilor, energia electrica si orice alte cheltuieli mai genereaza acestea. Legea nr. 230 si normele de aplicare ale acesteia nu descriu situatia in care ma regasesc si nu mi se pare echitabil si corect sa suport aceste cheltuieli dar fiind faptul ca nu am acces la aceste lifturi si nu pentru ca refuz eu, ci pentru ca asa presupune blocul prin constructie.

va multumesc anticipat!
In mod normal si prin HG 1588/2007 cu Normele de aplicare a Legii 230/2007, ascensorul este element al proprietatii comune.
Orice reparatie la proprietatea comuna se imparte pe cota-parte indiviza si este platita de toti proprietarii scarii respective (proprietatea comuna se poate delimita pe scari).

Cazul dv. nu este cuprins in Norme, fiind o exceptie, dar puteti sa propuneti conducerii asociatiei dv. sa solicite in proxima AG a proprietarilor scutirea dv. de la aceasta cheltuiala.

Deci este vorba de o rezolvare pe plan local si numai in masura in care vecinii dv. vor sa va scuteasca de aceasta cheltuiala.

Inca o data, cheltuiala cu orice element de proprietate comuna il faceti nu in virtutea folosintei, ci in virtutea faptului ca si dv. detineti o particica de proprietate in acel lift. Asa trebuie privita problema.
Multumesc frumos pentru raspuns. Voi incerca sa obtin avizul AG.