Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Cind pot beneficia de concediu dupa un an de munca ? angajatorul a zis ca inainte cu o luna trebuie sa ne programam ptr concediu ,eu am anuntat acum o luna jumate sa ma programeze pentru
concediu la care am dreptul ,o saptamina jumate a fost afisat ca angajeaza vinzatoare (eu muncitor necalificat in acte ) si azi a venit posibila vinzatoare pe care eu trebuie sa instruiesc in meseria de vinzator!!mentionez ca lucrez 5 zile 9 ore , simbata 5 ore ! sigur am mentionat aceasta situatie la el si a spus ca ma duc in concediu spre sfirsitul lunii lucrez inca 20 de zile ptr preaviz si dupa acea ma pune in somaj! am o virsta si nu pot sa accept atita nesimtire si badjocura din partea angajatului , pe munca mea a incasat bani si eu am ramas fara vreo sansa sa cer ,la ce am dreptu ca angajat?? multumesc anticipat! aproape toate angajatele firmei sint puse ca profesie muncitor necalificat
:(:(
Un prim demers ar fi sa sesizati ac4est lucru la ITM si daca va desface CIM sa-l actionati in judecata
Legea nu mai conditioneaza acordarea CO dupa ce s-a muncit efectiv o perioada de timp ... astfel se poate lua CO aferent perioadei lucrate si dupa o luna de zile de la angajare.

Pentru incalcarea legislatiei muncii referitoare la relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca puteti sesiza ITM-ul si/sau Inspectia Muncii.

De asemenea, pentru a vi se recunoaste un drept, pentru a obtine repararea unei pagube etc. aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata- Tribunalului in raza caruia domiciliati.
ildi1963 a scris:

Cind pot beneficia de concediu dupa un an de munca ? angajatorul a zis ca inainte cu o luna trebuie sa ne programam ptr concediu ,eu am anuntat acum o luna jumate sa ma programeze pentru
concediu la care am dreptul ,o saptamina jumate a fost afisat ca angajeaza vinzatoare (eu muncitor necalificat in acte ) si azi a venit posibila vinzatoare pe care eu trebuie sa instruiesc in meseria de vinzator!!mentionez ca lucrez 5 zile 9 ore , simbata 5 ore ! sigur am mentionat aceasta situatie la el si a spus ca ma duc in concediu spre sfirsitul lunii lucrez inca 20 de zile ptr preaviz si dupa acea ma pune in somaj! am o virsta si nu pot sa accept atita nesimtire si badjocura din partea angajatului , pe munca mea a incasat bani si eu am ramas fara vreo sansa sa cer ,la ce am dreptu ca angajat?? multumesc anticipat! aproape toate angajatele firmei sint puse ca profesie muncitor necalificat
:(:(
Totodata as vrea sa mentionez ca in careta d munca sunt trecuta cu 5 ore. lucratoare pe zi cu salariu d 364 lei...doresc sa stiu dac ma trimite in somaj...beneficiez d ajutorul de somaj?
sunt trecuta ca muncitor necalificat dar prestez si alte servicii...ca:gestiune,contabilite primara si depun bani in banca.

Multumesc!!!!!!!!!!!
Daca sunteti trecuta in carnetul de munca cu un program de 5 ore/zi , atunci stagiul minim de cotizare pentru somaj trebuie sa fie de circa 19 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii pentru somaj.