avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme de serviciu

Buna seara ma numesc Alexandru si este a doua oara cind postez deoarece am fost foarte multumit de raspunsul prompt pe care l-am primit prima data.
Acum:am sotia care lucreaza de 12 ani inr-o societate comerciala cu un singur angajat (ea si patronul pensionar)si de aproximativ 1 an si jumatate de cind societatea nu mai are profit i se gaseste tot timpul "nod in papura".
Situatia a devenit mai grava in ultimele saptamini;ce poate sa faca?
Mentionez ca nu poate iesi in somaj deoarece impozitul pe salariu (al ei doar)nu este platit de 2 ani.
In speranta unui raspuns prompt,multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: pittbullcr , utilizator 20:50, 1 Aprilie 2012
Acordarea somajului nu este conditionata de plata impozitului pe venit ... .. variante sunt multe plecand de la dreptul de a demisiona fara preavzi si pana la actionarea in judecata a angajatorului ...

Pentru somaj conditiile sunt:
- un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile salariatului

De asemenea, mai exista si varianta sesizarii ITM-ului/ Inspectiei Muncii.
Multumesc de raspuns dar nu dorim sa ajungem mai departe dupa 12 ani de colaborare;
kiar daca e batrin si sclerozat
dar vrea sa plece cu vorba buna,
inca odata multumiri!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj, fost angajat. Ciprian_T Ciprian_T Buna ziua, Ma numesc Ciprian si am si eu o nelamurire. Sotia mea, 27 ani, a lucrat pana mai acum 1 luna de zile la un magazin alimentar, cu, carte de munca, ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? ducaioan ducaioan Ma numesc Duca Ioan,am 59 de ani si 2 luni,momentan sunt angajat la o firma care nu mai are de lucru.Lucrez la aceasta firma de aproape 6 ani,dar am fost si in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua pot luat somaj daca sunt gravida si mi-am dat demisia ? babyzana babyzana Ma numesc ana am 30 de ani , am lucrat intr-un hipermarchet din zona militari timp de 9 ani,in cele din urma cei din conducere s-au ... (vezi toată discuția)