Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme de serviciu

Buna seara ma numesc Alexandru si este a doua oara cind postez deoarece am fost foarte multumit de raspunsul prompt pe care l-am primit prima data.
Acum:am sotia care lucreaza de 12 ani inr-o societate comerciala cu un singur angajat (ea si patronul pensionar)si de aproximativ 1 an si jumatate de cind societatea nu mai are profit i se gaseste tot timpul "nod in papura".
Situatia a devenit mai grava in ultimele saptamini;ce poate sa faca?
Mentionez ca nu poate iesi in somaj deoarece impozitul pe salariu (al ei doar)nu este platit de 2 ani.
In speranta unui raspuns prompt,multumesc anticipat!!!
Acordarea somajului nu este conditionata de plata impozitului pe venit ... .. variante sunt multe plecand de la dreptul de a demisiona fara preavzi si pana la actionarea in judecata a angajatorului ...

Pentru somaj conditiile sunt:
- un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile salariatului

De asemenea, mai exista si varianta sesizarii ITM-ului/ Inspectiei Muncii.
Multumesc de raspuns dar nu dorim sa ajungem mai departe dupa 12 ani de colaborare;
kiar daca e batrin si sclerozat
dar vrea sa plece cu vorba buna,
inca odata multumiri!!!!