Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procura!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procura!

Buna ziua,

Vreau sa cedez actiunile unei societati comerciale in care suntem 2 actionari catre o alta persoana din afara societatii respective. Am fost la registrul cometului din localitatea respectiva si pentru ca nu am putut depune in ziua respectiva toate actele, cei de acolo ne-au spus ca eu pot face procura asociatului meu si astfel nu va fi nevoie sa ma deplasez din nou acolo.
Doresc sa semneze in locul meu oriunde este nevoie in vederea rezolvarii situatiei. Stiu ca acest lucru trebuie specificat clar in procura respectiva. Imi puteti spune, in afara de reprezentarea la registrul comertului, unde anume ar mai trebui sa specific ca ma poate reprezenta si poate semna in locul meu?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Noul asociat a dat deja specimen de semnatura si declaratie ca indeplineste conditiile prevazute de lege sa detina calitatea de asociat la ORC.
Cei de la ORC ne-au spus ca in mod normal, la ridicarea actelor este nevoie ca toti trei sa semnam si pentru ca eu nu mai pot ajunge in acel oras trebuie facuta procura.

Mi se pare o aberatie, adica dc eu am imputernicire avocatiala / delegatie din partea societatii si fac toate demersurile la ORC, dar nu pot sa ridic actele?#-o

Nu stiu despre ce localitate este vorba, dar asa ceva nu am mai intalnit ...

Mentiuile care se fac la ORC in urma cesiunii, cad in sarcina administratorului societatii care la randul sau poate delega un tert si in niciun caz nu este nevoie de semnatura tuturor asociatilor ptr. depunere adosarului sau ridicarea incheierii judecatoresti care se va elibera.
denisas a scris:

Mi se pare o aberatie, adica dc eu am imputernicire avocatiala / delegatie din partea societatii si fac toate demersurile la ORC, dar nu pot sa ridic actele?#-o

Era bine daca era cum banuiti dvs. (adica sa fi mandatat un avocat pentru redactarea actelor si .. alergatura).
Ma tem insa ca e cum banuiesc eu. Domniile lor s-au sus la minunatul birou de consultanta ORC care sa le intocmeasca actele, iar acestia le pretind sa se tina de manuta la semnarea actelor redactate de ei ... (si alte drumuri inutile)
Ajungem din nou la fraza draga mie si pe care am tot scris-o pe acest site: Ceea ce initial pare ieftin, in final poate sa coste foarte scump. Desi ca nici ORC nu prea face acte pe de-a moaca (un avocat v-ar fi scutit de multe drumuri inutile).
Pana la urma, da, aveti dreptate.

Acum avem deja actele redactate si daca trebuie facuta procura...o sa facem si asta. Cu procura , mai este vreo problema?
O procura in care sa speciofic ca ma poate reprezenta oriunde este nevoie
Val1977, utilizator