Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Buna ziua. Situatia se prezinta in felul urmator : sunt divortat si am primit la divort copilul spre crestere. Luna asta fata implineste 18 ani si pleaca la studii in Anglia, cursuri de zi. Mai are dreptul in continuare la pensie de intretinere pe perioanda studiilor ( 4 ani ) ? Daca da , va rog sa imi spuneti ce demersuri trebuiesc facute. Ce stiu e ca trebuie ca fata sa imi faca o procura ca sa o reprezint in instanta. Va multumesc !
Pana la implinirea varstei de 26 de ani, intrucat studieaza si nu obtine niciun venit , fiica dumneavoastra are dreptul la pensia de intretinere.

Pensia de intretinere poate fi raportata la venitul obtinut de debitor, in caz ca va exista la dosarul cauzei un asemenea inscris justificativ.

Dispozitiile cu privire la pensia de intretinere nu sunt imperative , in cazul persoanei care a implinit varsta de optsprezece ani.

Instanta de judecata va dispune plata acestuia numai daca este intrunita starea de nevoie, imposibilitatea de a se intretine pe parcursul studiilor in strainatate.

Competente , in materie de pensie de intretinere sunt atat judedecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul , cat si domiciliul in a carei raza teritoriala domicilieaza reclamantul.

Succes.