Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... PS juridica pot sa returnez un produs?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

PS juridica pot sa returnez un produs?

Daca am cumparat u telefon ca ps juridica, am vreun temei legal sa returnez produsul?
Multumesc
Conform art.2 din legea 449 /2003 republicata ...personele juridice nu sunt considerate consumatori. Dvs puteti returna produsul, decat daca aveti un contract de achizitie in care se mentioneaza ca aveti o garantie, sau motivele pentru returnare.
" Art. 2
In sensul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc astfel:
a) consumator - orice persoana fizica sau grup de persoane fizice constituite in asociatii, care, in cadrul contractelor care intra sub incidenta prezentei legi, actioneaza in scopuri din afara activitatii sale comerciale, industriale sau de productie, artizanale ori liberale;"