Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Returnare produs
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Returnare produs

Buna ziua
Am achizitionat un GPS ca persoana juridica.
Am solicitat firmei restituirea contravalorii produsului (deoarece nu sint multumit de produs) si am primit urmatorul raspuns:

Conform legislatiei din Romania, aveti dreptul de a returna produsele achizitionate de pe evolioshop.com in termen de 14 zile de la cumpararea lor. Legislatia in vigoare se aplica persoanelor fizice, mai multe informatii veti gasi pe site-ul nostru in Politica de retur.
Dumneavoastra ati achizitionat GPS-ul E..Preciso PRO HD, factura cu nr. 51835 / 20.08.2014, ca persoana juridica, prin urmare nu va puteti incadra in politica de retur.

Ce as putea face in acest caz ca sa-mi recuperez banii.

Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua
In legea 449/2003 republicata 2008 prin consumator se intelege:

"consumator - orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care, în cadrul contractelor care intră sub incidenţa prezentei legi, acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale"

Eu inteleg ca, persoanele juridice nu intra in categoria "consumator" ci numai cele fizice.
Sau poate ma insel?
Multumesc
Intelegeti bine, dl. BODEALEX nu intelege ca nu orice cumparator este si consumator in sensul legii.

Faptul ca nu sunteti multumit nu cred ca este un motiv pentru care v-ati putea recupera banii pe calea instantei... ati putea dovedi ca nu are caracteristicile descrise in cartea tehnica? Acesta ar putea fi un motiv.
Va multumesc tuturor.