Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie auto SH din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie auto SH din UE

Buna ziua! Doresc sa cumpar pentru firma un microbuz de marfa, second hand, din Germania. Este necesara inscrierea in Registrul Operatorilor Intracomunitari in ascest caz? Spuneti-mi, va rog toti pasii care trebuiesc pentru a efectua aceasta tranzactie. Masina va fi scutita de plata TVA in Germania, cumparind-o de la o societate comerciala (un dealer auto SH). Multumesc.
Trebuie sa va inscrieti in Registrul Operatorilor Intracomunitari, altfel partenerul din Germania o sa va vada ca neplatitor de TVA in Romania si va face factura cu TVA. Bineinteles, o puteti recupera de la statul german, dar presupune o procedura destul de complicata.