Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general armamentul indiferent de valoarea de achizitie este ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

armamentul indiferent de valoarea de achizitie este mijloc fix ?

lucrez la o institutie din categoria celor de aparare, siguranta nationala si ordine publica si trebuie sa achizitionez armament si tehnica de lupta.
Intrebarea mea este: daca valoarea unei arme este sub 1800 lei, respectiva arma o inregistrez in categoria mijloacelor fixe sau a obiectelor de inventar ?
M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati indica un temei legal.
Va multumesc pentru ajutor !
Buna ziua,
Temei legal este C. Fiscal.
Sa va spun ce art. ramane sa studiati si dv...
Regula in materia inregistrarii in contabilitate a unor bunui achizitonate printr-o astfel de procedura si care nu vizeaza mijloc de productie, etc...
este urmatoarea:
''tot ce este fix este inventariat iar tot ce este mobil in sens larg este inregistrat in contab. ca si cheltuieli...;;
Astfel , oricum armele vor trebui sa li se atribuie nr. de inregistrare individual...de ci concluzzia este ca ele trebuiesc inregistrate in reg. inventar si sa apara ca scazute in reg de casa(plati)...