Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... constructia ilegala si nepasarea sau indolenta ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

constructia ilegala si nepasarea sau indolenta autoritatilor locale

acuma 2 ani de zile, 2 vecini insistau sa inlocuim tevile de la subsol, ca sunt uzate si vechi, ideea a fost alta din partea celor 2 vecini, si anume sa-si faca pivnita, dupa aia am aflat, ei au inlocuit pe banii nostrii tevile cele vechi si de dimensiuni mari, cu unele mici, si le-a ridicat sus, ca sa poate sa-si faca pivnita si usi la acestea, dupa 2 luni a venit iara, sa mai contribuim cu niste sume, dar de data asta ca sa facem pivnita tot blocul, am fost de acord, am intrebat daca este voie, am solicitat si o intrebare primariei, nu, sub nici nici o forma nu se poate pivnita in subsolul tehnic al blocului, a fost raspunsul primariei, dar noi dadusemi banii pentru pivnita(eu si vecinii), le-am spus ca nu este legal, trimit, iara o intrebare, de asta primarului direct, am inteles ca nu am voie sa dau nume, in fine, el ia trimis intrebarea si solicitarea mea, serviciului de urbanism, raspunsul a fost ca si prima data,aceleasi, nu se paoete pivnita, la intrebarea a 2-a, a fost cum ramane cu cei care si-a construit deja pivnite, nu a venit sa verifice, sa constate, eventual sa dea amenizi, sa le-a dispozitie sa desfinteze asa zisele pivnite
intrebarea este urmatoarea, vecinii au urmarit de la bun inceput sa-si faca pivnite pe banii nostri, nu sa inlocuiasca tevile, deci a fost un furt calificat si premeditat, primaria de ce nu a luat nici o masura ?, este o constructie ilegala, nu are autorizatie, nu plateste un impozit sau o chirie pe un bun sau teren, nu stiu cum sa zic, pe care il foloseste, deci este un bun al tuturor locatarilor de pe scara, o evaziune fiscala, nu ? a mai pus si lacat de usa principala la subsol, desi toti avem dreptul sa intram in subsol nestingheriti de nimeni
vecinii respectiv trebuie cercetati penal pentru furt calificat si premeditat, inseleciune, evazine fiscala, primaria cum trebuie acuzata sau functionarii respectivi, care stiau ca s-a facut pivnita, nu a facut nimica, deci putem construi orice de capul nostru cand si cum vrem
astept raspunsuri
:">
Scuze dar blocul e bloc de proprietari sau apartine primariei? In tot demersul dumneavostra nu amintiti nimic de asociatia de prorietari.
Daca sunteti interesat sa aflati puncte de vedere la discutia pe care ati deschis-o, trebuie sa fiti mai concret in datele esentiale pe care le puneti la dispozitia celor care pot sa va indrume si sa insistati mai putin pe detalii fara semnificatie.
1-Nu ati precizat concret daca sunteti organizati ca si asociatie de proprietari
2-Precizati concret cum au venit vecinii sa va ceara iarasi bani,avand in vedere ca spatiile pe care le-au amenajat drept pivnita fac parte din subsolul blocului,respectiv reprezinta partea comuna
3-Daca apreciati ca ati fost prejudiciat in interesele dvs,aveti dreptul sa sesizati faptele la autoritatea competenta sa cerceteze sa dispuna incadrarea si eventual daca se confirma acuzele sa dispuna trimiterea spre competenta solutionare in instanta
da, blocul este sau face parte dintr-o asociatie de proprietari,locuinta fiind proprietatea mea personala, nu este al primariei, asociatia a spus ca nu se baga, sa ma adresezi primariei, primaria da o autorizatie de constructie
la 2 punctul asa este, subsolul tehnic este o prprietate comuna, iar banii ne-a cerut prima data pentru inlocuirea tevilor, deci abuz de incredere
la punctul 3, normal ca ma sunt prejudiciat, unde sa fac o sesizare ?, la primarie am facut, sa fac o plangere penala ?, sau sa ii dau in judecata ?
Pentru inchiderea unui spatiu la subsolul blocului cu scopul realizarii unei camere de depozitare dar si cu respectarea conditiilor de acces facil la tevi pentru eventualele interventii, nu e nevoie de autorizatie de constructie. Dar aceasta operatie se face "la mica intelegere" intre proprietarii direct vizati de pe scara respectiva dar si cu acordul asociatiei. De aceea, acea atitudive de neimplicare nu e tocmai corecta. In definitiv, daca acolo s-a facut ceva incorect, asociatia e prima care ar trebui sa se sesizeze si sa ia o pozitie. Pentru ca altfel se lasa impresia ca e doar o sicana intre cativa vecini mai artagosi.