Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum imi restitui paguba
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum imi restitui paguba

buna ziua .am imprumutat cu bani o persoana acum 2 ani.am facut act notarial pe suma respectiva urmand sa restituie banii esalonat in 6 rate.nici astazi nu am primit cel putin o rata.anul trecut am facut plangere la politie dansii au trimis la judecatorie si mi-au dat nr de dosar .cu nr. de dosar am facut alta plangere la parchet. de acolo a venit rezultatul.o sa-mi primesc banii cand o sa aiba persoana.ce pot sa fac.trebuie sa platesc si cheltuielile asa scrie.va multumesc.
??
Mai concret ce solicitati?
Sa vi se restituie banii ori demersurile pe care mai puteti sa le fac
V-ati constituit parte civila in dosar cu contravaloarea sumei imprumutate ?
Care este continutul exact al rezolutiei procurorului si la ce data v-a sosit la domiciliu ?

1.Aveti termen de 20 de zile conf.art.278 c.pr.pen. sa faceti plangere impotriva rezolutiei procurorului la procurorul ierarhic superior al acestuia , iar daca acesta nu va raspunde in termen de 20 de zile , puteti face aceiasi plangere lainstanta competenta.
2.Aveti posibilitatea sa il chemati in judecata , in pretentii ,conf.art.998 si urm. c.civ. la instanta in termen de 3 ani de la data imprumutului.
Aceasta actiune se timbreaza la valoarea pretentiilor emise de dvs. si se dovedeste cu probe.
as dori sa -mi restitui banii pt.ca sant 2 ani de cand nu am vazut un leu
Cu tot respectul , cred ca trebuie sa incercati sa aveti o "adresare" in limba romana.
Conform postarii dvs ar trebui , sa va recuperati paguba de la dvs insuva.
Vi s-au explicat mai sus modalitatile prin care puteti sa va rezolvati problemele , atat pe cale penala , cat si pe cale civila