Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... importator si distribuitor exclusiv si oficial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

importator si distribuitor exclusiv si oficial

Buna ziua,
Am contactat un producator din Germania pentru lista de preturi si produse. Acesta ma indrumat catre distribuitorul din Romania. Am contactat si distribuitorul din Romania, care mi-a trimis oferta dar a si mentionat ca este "importatorul si distribuitorul exclusiv si oficial" al producatorului. Mie nu imi place cum suna, mai ales ca preturile care la practica sunt destul de mari.
Din Ungaria sau chiar din Olanda as putea aduce produsele acestea si sa le ofer la vanzare mai ieftin decat daca as cumpara de la distribuitorul din Romania. (pret vanzare=cost achizitie+transport+adaos comercial+tva, imi scapa ceva ce mi-ar urca pretul?!)
Cum pot afla daca distribuitorul din Romania este "exclusiv si oficial" si cine/ce ma poate opri sa cumpar de la distibuitorii din Ungaria/Olanda si sa vand in magazinul meu din Romania?

Un raspuns in privinta exclusivitatii il puteti obtine direct de la producator. In ceea ce priveste comercializarea produselor achizitionate prin intermediul altor distribuitori din afara Romaniei, nu va opreste nimeni. Veti fi comerciant si nu distribuitor! Succes!