Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract donatie vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract donatie vanzare cumparare

contract de donatie
buna ziua . va rog sa ma ajutati intr-o problema . am un apartament obtinut prin donatie de la bunica. se poate face contract de vanzare cumparare cu sotul meu ca sa fie si el proprietar p 51%.in cazul cind as dorii sa-l vind prin contract de vanzare cumparare ficei mele sau altei persoane se poate si sub ce forma? vanzarea intre soti este oprita?
Vanzarea intre soti este interzisa. Puteti insa sa donati sotului partea din imobil pe care o doriti. Donatiile intre soti sunt revocabile. Ca si efect al donatiei se va transmite sotului dvs dreptul de proprietate asupra bunului donat. Proprietarii unui bun, indiferent de modul dobandirii dreptului de proprietate asupra lui pot incheia acte de dispozitie cu privire la bun, deci de a vinde bunul sau partea din bun pe care o au in proprietate.
Puteti dona sotului 50% dinj apartament. Puteti sa i vindeti fiicei apartamentul in integralitate cu oprirea uzufruct pt dvs si constituire cu titlu gratuit a uzufructului pt sotul dvs. Puteti face un contract de intretinere cu fiica dvs tot cu clauza de uzufruct. Puteti instraina bunul dvs sau cota parte din bun prin donatie, vanzare, intretinere, renta viagera.
Vanzarea intre soti este interzisa.
fiicei dvs puteti sa-i vindeti. sotului dvs nu pt ca vanzarea intre soti e interzisa. insa puteti sa faceti act de donatie pe numele sotului dvs.