Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor succesiune

A=defunct;B=sot supravietuitor;C=ascendent privilegiat;X=legatar
La decesul lui A raman:apartament de 36 000 euro, tablouri 4000 euro,electrocasnice 4000 euro, bani 15 000 euro;legatul constituit in favoarea lui X este:electrocasnicile si suma de bani de 2000 euro.Bunurile sunt comune.Cum se imparte?
Dreptul special al sotului supravietuitor a fost revocat pentru ca defunctul a dispus de aceste bunuri prin testament.

Deci sotia are doar 1/2 din electrocasnice care sunt parte a cotei ei.
Alexandru Munteanu, Avocat
avand in vedere ca bunurile sunt comune, jumatate i se cuvin sotului supravietuitor, acesta avand si un drept asupra bunurilor sotului decedat(respectiv 1/2 daca vine in concurs cu doar cu ascendentii privilegiati si conform cotelor devolutiunii legale). In cazul de fata suntem in fata mostenirii testamentare prin urmare acesta va culege 1/4 din 29 500 euro respectiv 7375 euro.Cota ascendentului care va fi?1/4 sau 1/8?. Legea spune ca daca sotul vine la mostenire in concurs cu ascendentii privilegiati ia 1/2.Daca el ia 1/2 se prezuma ca ascendentii privilegiati(indiferent de numarul lor vor lua 1/2). Tot legea zice ca rezerva ascendentilor este 1/2 daca sunt 2 si 1/4 daca este doar unul.
fanes, utilizator
Ascendentul va lua 1/2 din 1/2 daca sunt bunuri comune toate.
Iar sotul are deja 1/2 si va mai lua inca 1/2 din 1/2 din partea sotului.
rezerva parintilor este: 1/2 daca lasa mama si tata, si 1/4 daca lasa doar unul din parinti. in acest caz este de 1/4.
Iar rezerva sotului supravietutor este tot de 1/4.
Si da aveti dreptate, nu se mai pune problema dreptului asupra obiectelor casnice cota de 1/2 a sotului pentru ca acesta a dispus de ele prin legat.
Ce avea mortul A?

jumatate din apartament = 18.000
jumatate din tablouri = 2000
jumatate din electrocasnice = 2000
jumatate din banii din cont = 7500

Total averea mortului = 29.500

Cealalta jumatate - 29.500 - reprezinta averea VIULUI si neingropatului B. O are de pe vremea cand traia mortul A. (a dobandit-o prin cumparare impreuna cu mortul, pe vremea cand umbla. Nu o primeste de la mort). Nu discutam despre averea lui B ....pana ce nu l-om fi ingropat (pana in clipa mortii lui)

Ce-i dam legatarului X?
- partea MORTULUI din exectrocasnice = 2000 (mortul a dispus de cota lui parte din aceste bunuri, deci nu mai putem discuta despre dreptul sotului supravietuitor asupra acestor bunuri apartinand gospodariei casnice).
- 2000 din cont (ca asa a zis MORTUL).

Ce ramane de impartit intre sotul supravietuior B si ascendentul privilegiat?
AVEREA MORTULUI minus ce-a luat legatarul.

18.000 (jumatatea mortului din casa)
2000 (jumatatea mortului din tablouri)
5500 (partea mortului din banii din cont minus ce-i dam lagatarului)
total = 25.500

Din asta:
- jumatate ia sotul supravietuitor = 12.750 (9000 +1000 +2750)
- jumatate ia ascendentul privilegiat = 12.750. (9000 + 1000 +2750)

Ce observam?
B ARE deja 29.500 (averea lui) si mai primeste de la mort Va avea in total 29.500 + 12.750.

romascanu, moderator
spuneti-mi unde se greseste daca se imparte astfel,,,varog.....
B: va lua 29 500 partea lui(bunurile fiind comune)+1/4 din 29 500(reprezentand rezerva lui succesorala, cota sa legala fiind de 1/2 dar defunctul lasand legat se va imparti conform devolutiunii testamentare) asta insemnand 7375 euro
C: va lua 1/8 din 29 500( reprezentand rezerva sa succesorala, cota sa legala fiind de 1/4 daca vine la mostenire singur si 1/2 daca sunt 2 parinti) asta reprezentand 3687.5 euro
X: va lua tot legatul care nu va fi supus reductiunii intrucat se imputa cotitatii disponibile si nu afecteaza rezerva succesorala a celorlalti-asta insemnand 6000 euro
TOTAL=7375+3687.5+6000=17 062.5
RESTUL, ADICA DIFERENTA PANA LA 29 500, SE VA IMPARTI CONFORM DEVOLUTIUNII LEGALE URMAND CA SOTUL SA IA 1,2 SI ASCENDENTUL 1/2. ESTE BINE SAU GRESESC?
fanes, utilizator